Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen ABD enflasyon verileri açıklandı. Yapılan açıklama sonrasında beklentilerin çok üzerinde rakamların gündeme gelmesi altın piyasasında beklenmedik bir etki yarattı. Seyrin dalgalı bir şekilde ilerlemesi beklenen bir adım olarak ifade edilmişti ancak bu kadar dalgalı olması çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. 

Altının ons fiyatı yaşanan dalgalanmalardan nsibini alarak en yüksek seviyesi olan 1817 dolar seviyelerine kadar çıktı. Çok geçmeden yaşanan yeni bir dalgalanma sonrasında ise en düşük seviyesi olarak ifade edilen 1798 dolar seviyelerine kadar geriledi. 
 
GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Yatırımcıların en çok merak ettiği ve yatırımlarını yönlendirdikleri gram altın konusunda da endişeler devam ediyor. Akşam saatlerinde gram altın fiyatlarına yüzde 0,40 oranında bir artış meydana geldi. Bu artış sonrasında gram altın fiyatları bir önceki kapanışta 504,53 liraya kadar çıkmış oldu. Altın piyasasında meydana gelen artış sonrasınd açeyrek altın 823 lira olurken, Cumhuriyet altını ise 3 bin 388 liradan işlem görmeye devam ediyor. 

Altın fiyatlarında meydana gelen hareketlilik dün Türkiye fiyatları baz alınarak gerçekleştirilmişti. 500 lira seviyelerinde ilerleyen gram altın haftanın ikinci gününde yükselişe geçmiş ve 502 lira seviyelerinden güne başlamıştı. Gram altın dün ABd enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte heyecan yarattı. 

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM NE OLACAK?

2-9

Altın piyasasında dalgalanma devam ederken yatırımcılar süreç hakkında endişelerini dile getirmeye devam ediyorlar. Salgında delta varyantlarının yükselmesi ve ekonomik belirsizliklerin devam etmesi altın piyasasını baskılamaya devam ediyor. Tüm bu riskler altın piyasasında hala risk iştahının son derece yüksek olduğunu ortaya koyuyor. 

Teknik açıdan yapılan değerlendirme sonrasında altının ons fiyatının 1.815 dolar seviyelerinin direnç seviyesi olarak görüldüğü belirlendi.