ABD Ekonomisinde Çöküş Sinyali! İşsizlik Rakamları Belli Oldu!

Koronavirüsün dünyada en çok etkilediği ülke olan ABD'de ekonomik veriler büyük bir çöküşün sinyalini veriyor. ABD'de işsizlik maaşı başvurularının sayısı resmen açıklandı. ABD'de son 5 haftada 26 Milyon 453 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu.

ABD Ekonomisinde Çöküş Sinyali! İşsizlik Rakamları Belli Oldu!
23 Nisan 2020 - 17:41

 

Koronavirüs tüm dünyayı ekonomik bir çöküşe doğru sürüklerken en korkunç rakamlar yine ABD'den gelmeye devam ediyor. Son bir haftada ABD'de 4 milyon 427 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulunurken toplam rakam 26 Milyon 453 bin kişiye çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı dünyanın dev ekonomilerinden birisi olan ABD'nin büyük bir çöküş içerisine girdiğini ifade eden rakamları resmen duyurdu. Son bir haftada beklentilere göre ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 4 milyon 200 bin olacağı şeklindeydi. Ancak beklenti aşılarak bu rakam 4 milyon 427 bin seviyesinde gerçekleşti.

ABD tarihinde görülmemiş seviyelere çıkan işsizlik rakamı toplamda 26 milyon 453 bine ulaştı. Koronavirüs nedeniyle petrol fiyatlarının dip yaptığı ABD'de üretime verilen ara sebebiyle ekonomi büyük darbeler almayı sürdürüyor.

ABD Başkanı Trump'ın eyaletlerle koronavirüs tedbirleri konusunda yaşadığı fikir ayrılığı ülkede krizin aşılacağına dair umutları bitiriyor. Milyonlarca ABD'li işini kaybederken koronavirüs salgınının kolay kolay bitmeyecek olması sebebiyle ABD ekonomisinin toparlanma sürecinin epey uzun olacağı tahminleri yapılıyor.

Öte yandan ABD'den gelen işsizlik rakamlarının Türkiye'de döviz kuru üzerinde etkili olması bekleniyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum