Dünya

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’tan Türkiye Çıkışı: “Gelişmelerden Büyük Kaygı Duyuyoruz”

 

Türkiye ile ABD arasında büyük gerilimlere yol açan S-400’ler için yeni bir krizin daha ayak sesleri duyulmaya başlandı. Türkiye’nin S-400’leri ektif etme planının devam ettiği konusunda Reuters’te yayınlanan bir habere yazılı cevap veren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus bu gelişmelerden büyük kaygı duyduklarını söyledi.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini satın alıp kurmasına kesinlikle karşı olduklarını belirten Ortagus, “Bu konuda gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alıp aktif hale getirmeyi planlaması müttefiklik sınırları içerisinde oldukça kaygı verici bir durum.” dedi.

Türkiye’nin kendilerini anladığınını düşündüklerini söyleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “S-400 satışının ABD’nin hasımlarına yaptırımlar yoluyla karşı koyma yasası gereği önemli sonuçları olur. Bu durum ikili ilişkilere ve NATO’da önemli sorunlar doğurur. Bunu Türkiye’nin en üst düzey makamlarına defalarca ilettik. Bizim bu konudaki kararlılığımızı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve diğer yetkililerin anladığından oldukça eminiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ABD arasında S-400 hava savunma sistemi ile alakalı olarak geçmiş dönemlerde büyük bir kriz patlak vermiş ve ABD, Türkiye’ye karşı bazı ekonomik yaptırımları gündeme almıştı. O dönemlerde yaşanan kriz aşılmış ve ilişkiler normale dönmüştü.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı