Ekonomi

ABD'de Yaşanan Gelişmelerden Sonra Dolar Çakıldı! Türk Lirası Direnç Kazanacak Mı? Dolardaki Düşüş Devam Edecek Mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde işsizlik maaşı başvurularının tahminlerin üzerine çıkmasının ardından Türk lirası dolar karşısında güven kazandı. Kura yansıyan bu güven ile dolardaki artış eğilimi dizginlendi. IMF'nin Türkiye ile yapıcı görüşmelere başladıklarını açıklaması ise piyasalara güven vererek Türk lirasının döviz karşısında elini güçlendirdi. 10 Nisan 2020 Cuma günü dolar ve euro kaç TL oldu?

Döviz piyasasında özellikle dolar kurunda önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD’de işsizlik maaşı başvurularının rekor seviyeye çıkması ve IMF’nin Türkiye ile ilgili olarak yaptığı açıklama sonrasında dün dolar sert bir düşüş yaşadı.

ABD’DE İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI DOLARI SERT ETKİLEDİ

ABD’de 5,2 Milyon kişinin işsizlik maaşı başvurusu yapması beklenirken 6,6 milyon ABD vatandaşı işsizlik maaşı almak için başvuruda bulununca ABD ekonomisi tepetaklak oldu. Piyasalar çok sert cevap verirken Türkiye’de dolar kuru da sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüşe IMF’nin Türkiye ile alakalı olarak yapıcı görüşmelere başlandığını açıklaması piyasaya güven verince Türk lirası dolar karşısında değer kazandı.

TÜRKİYE’NİN IMF İLE GÖRÜŞMELERE BAŞLAMASI PİYASALARA GÜVEN VERDİ

Olumsuz bir senaryonun gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin IMF ile işbirliği yapabilme ihtimali piyasalarda bomba etkisi yarattı. Toparlanma eğilimi gösteren piyasalarda Türkiye’ye olan güven yükselme eğilimine girdi.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ İVMESİ KIRILDI

Dün dolar güne 6,77 TL’den başlarken meydana gelen gelişmeler sonrasında 6,67 TL’ye kadar gerileme göstermişti. Piyasaların kapalı olduğu gece saatlerinde toparlanma gösteren dolar bu sabah piyasaların açılmasıyla birlikte 6,68 TL’den işlem görmeye başladı. Dün meydana gelen gelişmeler ile bugün dolarda yukarıya doğru sert yükselme gerçekleşmesi beklenmiyor.

TÜRKİYE’DE PİAYASLARA GÜVEN GELMESİ EUROYU DA ETKİLEDİ

IMF’nin Türkiye açıklaması yalnızca dolar kurunu etkilemedi. Yapılan açıklama sonrası Euro kurunda da ciddi bir düşüş meydana geldi. 7,40 TL’yi zorlayan Euro dizginlenerek bu sabah 7,31 TL’den işlem görmeye başladı.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı