KOSGEB, salgın nedeniyle işletmelere 30 bin TL ve 70 bin TL kredi veriyor. Kredilerin geri ödemesi ise alındığı tarihten 3 yıl sonra başlıyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB),  salgından olumsuz etkilenen küçük işletmelere ve girişimcilere bu yıl 17 milyar liraya yakın devlet destekli kaynak sağlamayı başardı. Mikro ve küçük işletmelere Haziran ayında başlatılan 5 milyar liralık destek programı başvuruları devam ediyor. Mikro işletmelere 30 bin, küçük işletmelere ise 75 bin liralık kredi imkânı sunuluyor. KOSGEB'den alınan krediler 2024 yılında ödemeye başlanacak.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB desteklerine ilişkin bilgi verdi. Varank, şimdiye kadar destekten 17 bin işletmenin yararlandığını vurgulayarak,  "KOSGEB'e destek başvurusu yapan veya kabul edilen işletmelerin işlemlerini sorunsuz halledebilmelerine yönelik çeşitli önlemler alındı. Kurum içi web sayfasındaki cevapsız çağrılar listelenerek kendilerine geri dönüş yapılıyor" açıklamasında bulundu.

KOSGEB kredisinden kimler yararlanabilir?

Program kapsamında, 2017'den sonra kurulan imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi faaliyette bulunan işletmelere ilave destek sağlanacak. Bu destekle teknoloji tabanlı start-up'ların test ve sertifikasyon gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Destek paketi kapsamında start-up'lara özel olarak gelir kaybı ya da nakit akışı kriterine bakılmıyor. Küçük, mikro işletmelerin finansmana hızlı ve kolay erişimi sağlanıyor.

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

KOSGEB kredisi geri ödemeleri nasıl yapılacak?

Mikro ölçekli işletmeler 3 ayda toplam 30 bin (aylık 10 bin lira), küçük işletmelerde üç ayda 75 bin lira (aylık 25 bin lira) destek sağlanıyor. Programa başvuruda bulunan işletmeler üç yıl boyunca ödeme yapmıyor. İşletmeler kullandıkları kredileri 2024 yılından sonra dörder aylık dönemler halinde 6 taksit olarak ödeyecek. Krediler için herhangi bir teminat ya da faiz söz konusu değil.

KOSGEB 'e nasıl başvurulur?

KOSGEB merkezleri ya da https://www.turkiye.gov.tr/kucuk-ve-orta-olcekli-isletmeleri-gelistirme-ve-destekleme-idaresi-baskanligi-kosgeb adresinden başvuru yapılabilir.  Mikro ve küçük işletmeler, KOSGEB Veritabanında kayıtlı olmaları ve KOBİ Beyannamelerinin güncel ve onaylı olması şartıyla başvuru yapabilmektedir.