Ekonomi

6,5 Milyon EYT’liye Müjdeli Haber Geldi! Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Beklenen Formül!

EYT için 3 formül yavaş yavaş belirlenmeye ve açıklanmaya başladı. Haberimizde EYT ile ilgili detaylı ve açıklayıcı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin EYT de dahil olmak üzere yıl sonuna kadar tüm dosyaları çözeceklerini bildirdi. EYT konusunda alternatif oluşturan tüm dosyalar çözülecek. Bunun için bütün çözüm politikaları oluşturulmaya başlandı. EYT için 3 formül oldukça merak uyandırıyor.

EYT için kurulacak olan komisyon çözümleri değerlendirecek. Bunun için prim, yıl ve yıpranmayla alakalı formüller üzerinde çalışılacaktır. İlk adım olarak sözleşmeli personel kadro sorunu çözülmeye çalışılacak. Emeklilikte yaş bekleyenler için 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar ve hala emekli olmayanlar dikkate alınacak. Komisyon bu konuda bu tarihi baz alıp emekli olamayan herkesin dahil olduğu önerilerini değerlendirecek. Ve bu doğrultuda çözümlere gidilecek.

Primi yetmeyen çalışanlar için halk, vakıf sandıklar ile iş emekliliği ve aylığın belli bölümü kesilerek de daha erken emekli olma imkanı sağlanabilir. Ayrıca kısmi emeklilik ve kesintili erken emeklilik seçenekleri de değerlendirilmektedir. EYT düzenlemesi ile SGK yükünü hafifletmiş olacak ve mağduriyetler giderilecektir.

EYT İçin Önerilen Formül Nedir?

EYT konusunda AKP grubu ve bakanlık tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Ağır işlerde çalışan işçilere emekliliklerine 3 – 4 yıl kalması durumunda kesinti yapılarak erken emeklilik sağlanması seçenekler arasındadır. 50 yaş üstü olanlar da iş imkanı dahilinde vergi prim teşviki sağlanması ve 9 bin günü doldurmuşsa 360 gün karşılığında yaştan düşülerek erken emeklilik mümkün görülmekte. EYT için önerilen formül bu şekildedir.

Kesintili Emeklilik Ne Demek?

Emeklilikte yaşa takılanlar için 3 formül içinde değerlendirilmekte olan bu seçenek yani kesintili emeklilik ne demek? 3600 gününü tamamlamış olan erkek 55 kadın ise 50 yaşında emekli olabileceği düşünülmektedir. Bu formül bazı Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olup kişilerin kabul etmesi durumunda belirli bir kesinti ile erken emekli olmaları mümkün. Bu model EYT için tartışılan konular içinde yerini almaktadır.
Örnek verecek olursak Almanya’da çalışan biri 63 yaşını doldurmuş ve yıllık olarak yüzde 3.6 oranında bir kesinti yaptırarak erken emekliliği talep etmektedir. Bu da kesintili erken emeklilik olarak ifade edilmektedir. EYT için 3 formül içinde bu modelinde değerlendirildiği belirtilmiştir.

EYT Kaç Kişi Var?

EYT konusunda şikayet edenlerin sayısı 1 milyon 800 bin civarındadır. Hizmet süresi ve prim tamamlayamayanlar 5 milyon üzerindedir. Bu kriterlerin ikisini de tamamlayamayanlar ise 6.5 milyonu geçmektedir. Erken emeklilik yaşı değiştiği için prim ve hizmet süresinin de pek bir anlamı kalmadı. EYT için 3 formül değerlendirilmeye ve üzerinde çalışılmaya başlandı. Vatandaş dört gözle sonuçların ne olacağını beklemekte.