Bir süre önce yapılan açıklamalar göre erken emeklilikten faydalanabilmek için ikramiye günleri ve mesai sayısının hesaplanması ve bu şartları sağlayan vatandaşlarımızın emekli olabileceği söylenmişti.

Daha önceleri yapılan açıklamalara göre erken emeklilikten faydalanabilmek için ikramiye günü ve mesai günleri sayılarının hesaplanması ve bu şartlara uygun olan vatandaşlarımızın emekli olabilecekleri açıklanmıştı.

50 Yaşın Altında ki Vatandaşlar İçin Müjdeli Haber

Bir süre önce yapılan açıklamalara göre erkenden emekli olmak isteyen kişiler için ikramiye günleri ve mesai günlerinin sayıları hesaplanacağı ve ancak bu şartı sağlayan kişilerin erken emeklilik durumundan faydalanabileceği belirtilirken sonrasında yapılan açıklamaya göre vatandaşlar için yüz gülümseten bir haber daha geldi. Bu haber daha çok 50 yaş altında ki vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. 50 yaşın altında olup çalışma hayatında bulunduysanız mesai ve ikramiye günlerinizin sayısı fazla olabilir ve emeklilik için 50 yıl beklemeyebilirsiniz. Peki 50 yaşından önce emekli olabilmek için şartlar nelerdir ve 50 yaşından önce nasıl emekli olunabilir.

Vatandaşlarımız, iş koşulları manevi durumlar ve ekonomik koşullar gibi birçok sebepten ötürü emekli olmak istiyor. İnsanların bu düşünceye itilmesi onları bu konu da daha fazla araştırma yapmaya itmiştir. Bu araştırmalar devletin projeleri kapsamında 48, 49, 50 yaşında ki vatandaşlarımızın erken emekli olabilmeden faydalanmasınadır. Öncelikle bu şansı kaybetmek istemeyen vatandaşlarımız hesaplarını iyi yapmalıdır. Buna bağlı olarak emeklilik için şart olan amortisman pirimi iş başlangıç günü hesap edilerek sayılır.

cumhurbaskani-duyurdu-bankalar-emekliye-7000-tl-odeyecek1

Diyelim ki 1980 yılında doğdunuz ve iş hayatına 2001 yılında başladınız. Çalışma hayatınız boyunca sadece birkaç gün izin aldınız ve onun dışında hep çalıştınız. Emeklilik koşullarınızın size 5,225 fazladan bonus eklediğini düşünelim. Bunun dışında emekli olabilmeniz için tek şartınız 25 yıldır. Bir işi bitirmiş bulunursanız emekli olacaksınız. Bu vaziyeti baz alırsak ortalama 7 sene süren bir çalışmaya denk gelen ve yaklaşık 2225 ikramiye günü eklemeniz gerekir. 1980 yılında doğan birisi 41 yaşında ki vatandaşlarımız bu çalışma süresinden 7 yıl sonrası yani 48 yaşına girdikleri zaman emekli olacaklardır.

Emeklilik Pirim Günü Nedir?

Emekli priminin ödendiği tarih, işe alındığı tarihten itibaren sigortanız olarak isimlendirilir. Emekli olmayı bekleyen vatandaşlar sigortalı günlerini ve çalışma günlerinin sayılarını dikkatle takip etmelidir. Emekli katı payı tarihini öğrenmek isteyen kişiler iş yerinin bağlı bulunduğu sigorta kurumundan bilgi alıp sorgulayabilirler.