4D'li Taşeron İşçilere Zam Görüşmelerinde Son Durum! 900.000 İşçiye Çifte Zam Müjdesi Mi Geliyor?

Taşeron işçilere yapılacak zam görüşmeleri devam ederken çalışanlar bu sürecin sona ermesini dört gözle bekliyorlar. 4D'li çalışan sürekli işçilere maaş zamlarında yapılacak değişiklik için Ekim 2020 sonu olarak tarih verilmişti. Taşeron işçiler bu nedenle maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyorlar. Taşeron işçilerin maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Zam görüşmelerinde son durum ne? 

4D'li Taşeron İşçilere Zam Görüşmelerinde Son Durum! 900.000 İşçiye Çifte Zam Müjdesi Mi Geliyor?
17 Ekim 2020 - 14:57

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zamlar ile alakalı olarak büyük bir merak yaşanıyor. 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile yaklaşık 900.000 taşeron işçi kadroya geçirilip kamu kurum ve kuruluşlarına işe başlatılmışlardı. O dönem yapılan anlaşma gereği bu işçilerin maaşlarına 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Bunun için de Ekim 2020'ye kadar süre verilmişti.TAŞERON 4D'Lİ İŞÇİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?Taşerondan kadroya geçen 4D'li işçilerin maaşlarının asgari ücretin altyına düşmesi nedeniyle şimdi ciddi bir maaş sorunu ortaya çıktı. Yapılan görüşmelerle bu sorunun ortadan kaldırılması umut edilirken yaşanan tüm gelişmeler büyük bir merakla takip ediliyor. Ücretlerin dengelenmesi için 2020 TİS görüşmelerinde gündeme maaşlara Yüzde 10, yüzde 12, yüzde 15 ve yüzde 17,7 oranlarında zam yapılması gündeme geldi. Yapılan görüşmelerde uygulanması en muhtemel zam oranının yüzde 15 olduğu bildirildi. 2020 yılında asgari ücrete de yüzde 15 zam yapılmıştı. Bu zam oranı ile enflasyon rakamının üzerinde bir artış ile taşeron işçiler memnun edilmeye çalışılacak. Maaşlar bu şekilde enflasyona da ezdirilmemiş olacak.
TAŞERONA SEYYANEN ZAM TALEBİ

TBMM'de taşerondan kadroya geçen işçilerin sözcüsü olan ve açıklamaları ile bu işçilerin mağduriyetlerini sürekli dile getiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Taşeron işçiler büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Maaşları asgari ücretin bile altına düşen bu çalışanların mağduriyetleri giderilmelidir. Bu nedenle sadece normal zam değil seyyanen zam da taşerondan kadroya geçen işçilere verilmelidir. Bu konuda adımlar kısa sürede atılmalı.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum