43 ile başlayan ve 44-45-46 yaşlarını da kapsayan kişiler için emekli olma durumları değerlendirildi ve bu durumda olan vatandaşlara özel olarak yeni bir haber sunuldu. Haber ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu.

EYT’liler (Emeklilikte yaşa takılanlar) için gündemi meşgul edecek yeni bir haber sunuldu. 43 ila 46 yaşlarını kapsayan vatandaşların emekli olma durumları yeniden değerlendirildi ve bu konuda yeni bir gelişme bildirildi.

EYT’lilere yönelik emeklilik durumlarını çözen haber, bu konuda bekleyiş içinde olanların merakını giderecek gibi duruyor. Yetkililer tarafından duyurulan bu haber ise bu durumda olan vatandaşların bazı koşulları sağlaması gerektiğini belirtmektedir.

Emekli olmak için yaş kriterini sağlaması gereken ve de bundan ötürü emekli olamayan, dolayısıyla mağduriyet yaşayan vatandaşlar büyük bir dikkatle EYT’ye ilişkin haberleri takip etmektedir.

Bu kapsamda özellikle de 43 ila 46 yaş aralıklarında olan ve de emekli olamayan vatandaşlar, kendilerinin EYT kapsamından yararlanıp yararlanamayacağına yönelik meraklarını gidermek için araştırmalar yapmaktadır. Son günlerde ise gündemde oldukça yer verilen EYT haberleri birçok gelişme ve bildirim içermektedir.

EYT Konusundaki Gelişmeler Neler?

EYT kapsamında yer alan ve kabul edilen vatandaşlar mesleki yıpranma hali nedeni ile erken emekli olabilmekte ve bu hakka sahip olabilmektedir. Emekli olmak isteyen vatandaşlar mesleklerindeki yıpranma payı ve çalışma sürelerini doldurmuş olmaları halinde erken emekli olma hakkına sahip olabilmektedir.

Mesleki yıpranma payına sahip olabilecek işlerde çalışan vatandaşlar için ise yıpranma ve de zam gibi teselli ücreti de alınabilmektedir. Fakat bu vatandaşların erken emeklilik durumları için henüz netleşmemiş detayların araştırılmaması anlamına gelmemektedir.

43-yasindayken-erken-emekli-olmak-isteyen-vatandaslara-mujdeli-haber-geldi1

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda EYT kapsamında sayılan kişilerin, erken emeklilik şansına kavuşmalarına yönelik bazı çalışmaların yapıldığı yer almaktadır. Bu çalışmalar kapsamında 18 meslek grubunun sayı artırımına gidilerek 45 meslek grubuna çıkartılabileceği belirtilmektedir.

Buna yönelik olarak çıkan yeni yasanın da onaylanması durumunda 45 meslek grubu için yıpranma payı verilmesi mümkün olacaktır. Yıpranma payı kapsamında değerlendirilecek meslek gruplarında çalışan ve de emekli olan vatandaşlar ise EYT durumunu beklemeden emekli olma şansına erişerek emeklilik haklarını elde edebileceklerdir.