4/D Taşeron Kamu İşçilerine Nisan 2020'de Ek Ödeme Yapılacak Mı!

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs nedeniyle uygulamaya sokulan sağlık çalışanlarına üç ay boyunca performans primlerini en yüksek seviyeden ödenmesi kararı üzerine 4/D taşeron kamu işçileri itiraz etmeye başladı. Taşeron işçilerin yararlanamadığı ek ödemeler için haksızlık itirazları yükselmeye başladı.

4/D Taşeron Kamu İşçilerine Nisan 2020'de Ek Ödeme Yapılacak Mı!
12 Nisan 2020 - 14:51

 

4/D taşeron kamu işçileri tarafından Sağlık Bakanlığı'na ek ödeme itirazları yapılıyor. Sağlık Bakanlığı bir süre önce koronavirüs ile sağlık çalışanlarının fedakarca mücadele etmesi sebebiyle bir jest yaptı. Alınan kadar gereği tüm sağlık çalışanlarının performans prim ödemeleri yani ek ödemeleri en üst düzeyden yapılacak. Bu ödemeler kısmen yapılmaya başlandı. Ancak Sağlık Bakanlığı bünyesinde 4/D taşeron işçiler bu ek ödemeden yararlanamıyor.

İşçi birlikleri yaşanan bu haksızlığa itiraz edip seslerini yükseltmeye başladılar. Ek ödemelerin 4/D taşeron işçilerin de hakları olduğunu belirten birlikler, ayrım yapıldığını ve taşeron işçilerin mağdur edildiğini dile getirdiler. Ek ödemeler 4/D taşeron işçiler için de geçerli olması gerektiğini ifade eden işçi birlikleri temsilcileri bu adaletsizliğe son verilmesini talep ettiler.

İŞÇİLER CANIMIZI ORTAYA KOYUYORUZ DİYEREK İTİRAZ ETTİ

4/D taşeron işçiler de bu duruma itiraz ettiler. Koronavirüs salgını ile kendilerinin de mücadele ettiğini söyleyen taşeron işçiler, “Bizler de hayatımızı tehlikeye atıyoruz. Hastanelerin temizlik işlerini yapıyoruz. Akşamları evimize dönerken koronavirüs kapıp çoluğumuza çocuğumuza kaptırır mıyız bilmiyoruz. Güvenlik olarak çalışıyoruz herkesle muhatap oluyoruz. Canımızı ortaya koyup hizmet ediyoruz. Diğer sağlık çalışanlarına tanınan hak bizlere de tanınmalı. Bu adaletsizlik son bulmalı.” dediler. 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN 81 İL MÜDÜRLÜĞÜNE YAZI

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde 81 il sağlık müdürlüğüne gönderdiği yazıda koronavirüs pandemisi nedeniyle sağlık çalışanlarına olması gerekenden fazla ödeme yapılacağını ve buna göre hareket edilmesini bildirdi.

4/D TAŞERON KAMU İŞLERİNİN SORUNLARI TBMM'DE

Siyasilerin de bu yaşanan haksızlığa itirazı bulunuyor. İYİ Parti ve CHP milletvekilleri TBMM'de bunu gündeme getirdiler. Sağlık Bakanlığı'nın cevaplaması için önerge veren milletvekilleri Sağlık Bakanı Fahrettin koca'dan 4/D taşeron kamu işçilerinin bu ek ödemeden neden yararlanamadıklarını sordu. Sağlık Bakanı Fahrettin koca, henüz bu önergeye bir cevap vermedi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada yapılan ek ödemeler hakkında bilgilendirmede bulundu. Buna göre sadece koronavirüs ile birebir temas halinde olan sağlık çalışanları bu ödemelerden yararlanacaklar. Diğer kadrolu çalışanlar da koronavirüs ile mücadelede görev almıyorlarsa yararlanamayacaklar. Ayrıca 4/D taşeron kamu işçileri de bundan faydalanamayacak.

4/D taşeron kamu işçileri şimdi Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek güzel haberi beklemeye başladılar. Herhangi bir gelişme yaşanması zor gibi görünse de taşeron işçileri Nisan 2020 ek ödeme bekleyişleri sabırla sürüyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum