Polis, hemşire, din görevlilerini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge çalışan ve emekliler tarafından sık sık sorgulanıyor. Bu süreçte yeniden gündeme gelen ek gösterge zammının, Temmuz ayında enflasyon ve sözleşme zamları ile birlikte ödenip ödenmeyeceği merak ediliyor. 3600 ek gösterge ücreti, memur ve memur emeklilerinin emekli ikramiyesi ve maaşlarının hesaplanmasında uygulanan önemli bir yöntem olarak biliniyor. 

Son günlerde gelen zam haberlerinin ardından binlerce çalışan ve emekli 3600 ek göstergenin Temmuz ayı sonu ile birlikte yeniden gündeme geldiğini ve ödenip ödenmeyeceğini merak ediyorlar. 

3600 EK GÖSTERGE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2-20

Ek göstergeler hakkında birtakım düzenlemeler yapılmış ve bu düzenlemeler sonrasında 2200'den önce 3000'e çıkarılmış ve sonrasında da yapılan düzenlemenin ardından 3600'e kadar çıkarılmıştı. Bu hesaplama ile birlikte polis, polis emeklisi, hemşire ve din görevlilerinin maaşları ile ikramiye ödemelerinde ciddi bir artış yaşanacak. 

Düzenlemenin meclisten geçmesinin ve hayata geçmesinin hemen ardından emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında yaklaşık yüzde 20 oranında bir zam uygulanacak. Özellikle geçim sıkıntısı yaşadığını dile getiren emekliler uzun süredir 3600 ek gösterge zammının meclisten geçmesini bekliyorlar. 

Bakanlık tarafından 3600 ek gösterge üzerinde çalışmaların hala devam ettiği ve henüz yakın zamanda ve özellikle Temmuz ayında pozitif bir açıklamanın yapılması için erken olduğu belirtildi. 

3600 EK GÖSTERGEDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Düzenlemenin hayata geçmesi halinde öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin 3600 ek gösterge zammı alabilecekleri belirlendi. Bu süreçte ek gösterge düzenlemesi üzerinde bakanlıkta çalışmaların devam ettiği öğrenilirken memur sendikaları tüm kapsamın genişletilmesini ve kamu personeli için uygulanmasını talep ediyorlar.