Ekonomi

3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor?

Her seçim dönemi öncesinde dillendirilmeye başlanan fakat bir türlü yapılmayan tek seçim vaadi olarak kayıtlara 3600 ek gösterge geçiyor. Türkiye’nin güvenliğinin ve sağlığının bekçileri için uygulanması beklenen 3600 ek göstergenin neden uygulanmadığı ise ayrı bir merak konusu oldu.

3600 ek göstergenin ne olduğunu merak edenler ise 3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor? Sorularının cevaplarını merak etmeye başladı. Peki herkes tarafından merak edilen 3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor? Sorularının cevapları nedir?

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge devlet kurumlarında çalışan memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde büyük bir rol oynar. Ek göstergelerin yüksek olması emekli maaşı ve ikramiyesinin de yüksek olması anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da kamu kurumlarında görev yapan memurlar  unvanların 1’inci derece kadroları için kullanılan ek gösterge sayılarının yüksek olmasını talep etmektedir. Şunu belirtmek gerekirse ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarının farklı olması anlamına geliyor.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Her seçimde vaatler arasında ilk sırada yer alan 3600 ek göstergenin kimleri kapsadığını belirtelim. 3600 ek gösterge Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için büyük bir rol üstlenen polisleri kapsar. Polislerin yanı sıra aynı zamanda ülkenin eğitimini ve öğretiminin gelişmesinde kili taşı rolünü oynayan öğretmenleri kapsar. Öğretmenlerin yanı sıra din görevlilerini de kapsamaktadır.

Bunun yanı sıra her hastaneye gittiğinizde sizleri karşılayan ve 24 saat nöbet tutarak sizlerle yakından ilgilenen hemşireleri kapsar.

Bu meslek grupları Türkiye’nin adeta yapı taşları da diyebileceğimiz görevleri yapmaktadırlar. 657 sayılı Devlet Kanunu’na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını bekliyorlar.

TUMHABER.COM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı