İŞKUR tarafından işsiz kalanlara belirli şartları tamamlamaları halinde ödeme yapılıyor. Devlet destekli olarak verilen işsizlik maaşı için istenilen şartların tamamlanması son derece önemlidir. aksi takdirde herhangi bir ödeme yapılmıyor. İşsizlik maaşı şartlara göre değişmekle birlikte aylık olarak 2862 lira ödeme yapılacağı belirlendi. İşsizlik maaşı almaya hak kazananlar en az 6 ay boyunca aralıksız ödeme alacaklar. 

İşsizlik maaşı alabilmek ve maaşı hak edebilmek için işten çıktıktan hemen sonra 30 gün süresini geçirmeden başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılmaması halinde işsizlik maaşı almak pek mümkün olmayacaktır. Şimdilerde işsizlik maaşı en yüksek 2862 lira olarak açıklandı. 6 ay süre zarfında işe başlamak için fırsat sunulurken aynı zamanda bir gelir imkanı sunuluyor. 

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Pandemi dönemi son zamanlarda pek çok kişinin işsizlik sorunu yaşamasına neden oldu. Binlerce vatandaş zorlu günlerde işlerini kaybetti. Bu süreçte işsiz kalan vatandaşlar ödeme alabilmek ve gelirlerini en az bir süre daha devam ettirebilmek için bir araştırma içerisine girdiler. 

Maaş ödemesi vatandaşın brüt maaşı üzerinden yüde 40'lık kısmına bakılarak en az 6 ay boyunca aralıksız biçimde ödenecek. Normalleşme dönemini başladığı bu günlerde pek çok sektör yeniden hareketlilik kazanmaya başladı. Hareketlilik başlamasına rağmen pek çok alanda eleman ihtiyacı ortaya çıktı ancak işsizlik sorunu hala devam eden bir problem olarak ifade ediliyor. 

Mayır ayı işsizlik oranlarına bakıldığı zaman işsizlik rakamlarnda 265 bin azalmanın meydana geldiği belirtildi. Buna rağmen Haziran ayına işsizlik oranlarında ciddi bir artış meydana geldi. Bu durum ekonomiyi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. İşsizlik maaşı işten kendi kusuru dışında çıkarılan ve belirli bir sigorta prim ödemesi bulunan kişiler tarafından alınabilir. 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

7-8

İşsizlik maaşı başvurusunun yapılması için işten çıktıktan 30 günlük sürecin değerlendirilmesi ve başvurunun yapılması gerekiyor. İşsizlik maaşı en düşük 1431 lira olurken en fazla 2862 lira olarak açıklandı. Başvuru İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Banka hesaplarına yatırılan maaşlar, banka hesabı olmayanlar için PTT şubelerinden kimlikleri ile alabilecekler.