Koronavirüs salgını pek çok işletmenin süreçten ekonomik açıdan olumsuz etkilenmesine neden oldu. Özellikle mikro ve küçük işletmelerin daha büyük sorunlarla karşılaştıkları öğrenili. Devlet tarafından bu sürecin üstesinden gelebilmek için birtakım destekler verilmişti. Desteklerin devamı niteliğinde yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile birlikte destek kapsamının genişletildiği de belirlendi. 

Faizsiz kredi için pek çok işletmenin heyecanla beklediği süreç başladı. Mikro ve küçük işletmeler için faizsiz kredi sürecinde yeni bir dönemin başladığı belirlendi. Özellikle pandemi nedeniyle ödeme yapmanın zor olduğu düşünüldüğü zaman 3 yıl geri ödemesiz olarak yeni bir kredi paketi hazırlanması sevindirici bir gelişme oldu. 

5-4

Kredi fırsatının detayları da belli olmaya başladı. İşletmelerin boyutuna göre bu süreç içerisinde verilen desteklerin değişiklik gösterebileceği ifade edildi. Yapılan açıklamalar sonrasında mikro işletmelere 30 bin lira destek verilecek. Küçük işletmeler için ise bu destek miktarı 80 bin liraya kadar çıkacak. 

KOBİ'lere destek paketi kapsamında verilecek destek paketini toplam maliyeti ise 5 milyar lira olarak belirlenmiş oldu. Daha önce verilen desteklerin kapsamının genişletildiği belirlendi. Esnak koşullardan pek çok işletmenin faydalanması bekleniyor. Kara kara kredi ödemelerini nasıl yapacağını düşünen işletmelere de müjdeli haber verildi ve geri ödemelerin 3 yıl sonra başlayacağı belirlendi. Böylece ödemeler 2024 yılında başlayacak ve 2026 yılında son bulacak. 

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Faizsiz olarak verilecek olan kredi desteği ile birlikte mikro ve küçük işletmelerin kapsamı da belirlendi. Salgından olumsuz etkilenen ve üretim sektöründe bulunan işletmeler ile birlikte 2017 yılından sonra kurulan üretim, bilgisayar programlama, Ar-Ge sektörlerinde bulunan yeniliğe önem vererek üretim gerçekleştiren işletmelerin faydalanması bekleniyor. 

Programın kapsamı genişletilmeden önce 2020 ylında 2019 yılına göre ciddi bir ciro kaybı yaşayan kişiler etkileniyordu. Yeni başvuru sürecinde ciro kaybı zorunluluğu ortadan kaldırılmış oldu. Faizsiz kredi desteği ile birlikte mikro ve küçük işletmelerin tamamının rahat bir nefes alması bekleniyor.