Emekli olmak milyonlarca çalışanın en büyük hayallerinden birisi olarak ifade ediliyor. Ancak çeşitli nedenlerle sigorta primlerini ödeyemeyen kişilerin emeklilik yolu bir türlü açılmıyor. Bu süreçte prim borcunu ödemek emekli olmanın esas yollarından birisi olarak ifade ediliyor. 

Yeni çıkan ve gündemde olan yapılandırma yasası ile birlikte emeklilik pek çok kişi için bir hayal olmaktan çıkacak. Bağkurlu olan vatandaşın geçmiş dönemdeki primlerini ödeyemedikleri için emeklilik sürecinde sorun yaşadıkları göz önünde bulundurulduğunda borcunu yapılandırarak ödemeleri ya da geçmişte dondurulmuş olan günlerin şimdilerde daha uygun şekilde ihya edilmesi için çeşitli fırsatlar sağlanacak. 

KAMU BANKALARI EMEKLİLİK KREDİSİNİ AÇIKLADI!

Yeni yapılan düzenleme ile pek çok Bağkurlu için emeklilik yolunun açıldığı öğrenildi. Emekli olmak isterken nakit sıkıntısı yaşayan ve ödemelerini zamanında yapamayacak olan vatandaşlar için kredi paketi hayata geçirildi. 

Kamu bankaları arasında olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank cephesinden yeni açıklama geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bu süreçte aralarında bir kredi işbirliği protokolünün imzalandığı öğrenildi. Yapılandırma borcunun sorunsuz bir şekilde ödenmesi ve vatandaşın emekli olabilmek için emeklilik kredi verilecek. Vatandaşlar bu süreçte ödeme sıkıntısı yaşamasın diye kesintiler emeklilik gerçekleştikten sonra taksitli olarak alınacak. 

36 AY VADELİ EMEKLİLİK KREDİSİ FIRSATI

8-16

Yapılandırma düzenlemesinin bir önceki sürecine bakıldığı zaman 16 bin 500 kişinin kredi kullandığı belirlendi. Böylece binlerce kişi emekli olabilecek. Şimdilerde yeni protokol imzalandı ve emekliler için yeni bir fırsat ortaya çıktı. Sigorta primleri nedeniyle emeklilik sorunu yaşayan yaklaşık 32 bin sigortalının olduğu belirlendi. 

Yapılandırma hakkından kredi ile faydalanacak olan vatandaşa 1 Kasım tarihine kadar devam edecek olan aylık yüzde 1.55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kamu bankalarından emeklilik kredisi verilecek. Bu krediler ise emekli olduktan sonra emekli maaşından eşit taksitlerle kesilecek.