Gündem

2023’ün En İyi Kripto Para Borsaları

Kripto paraların sürekli değişen dünyasında, dijital bir yatırımcı olarak başarınız için güvenilir ve özellikle zengin bir borsa bulmak esastır. Geleneksel online aracılık firmaları gibi kripto para borsaları da sizi Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi öne çıkan dijital varlıklarda ticaret yapma ve yatırım yapma konusunda yetkilendirir. Fakat iş sadece alıp satmakla bitmiyor. Önde gelen kripto borsaları, yatırım ufuklarınızı genişleten, staking, lending ve dijital varlık koruma gibi ekstra özellikler sunar.

Binance

AVANTAJLAR

 1. Geniş Kripto Para Yelpazesi
 2. Kullanıcı Dostu Arayüz
 3. Staking ve Pasif Gelir Olanakları

DEZAVANTAJLAR

• Birçok ülkede düzenleyici sorunlarla karşılaştı.

Neden tercih ettik: Binance’i en iyisi olarak seçtik çünkü kripto paraların günlük işlem hacmi açısından en büyük kripto para borsasını işletiyor. Binance, daha önce yüksek frekanslı ticaret yazılımı oluşturmuş bir geliştirici olan Changpeng Zhao tarafından 2017 yılında kuruldu. Binance başlangıçta Çin’de konumlandırılmıştı, ancak Çin hükümeti kripto para ticareti üzerinde düzenlemeler getirmeden kısa bir süre önce merkezini Çin dışına taşıdı.

2021 yılında, Binance hem Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı hem de İç Gelir Servisi tarafından para aklama ve vergi suçlamaları nedeniyle soruşturma altına alındı. Birleşik Krallık’taki Finansal Davranış Otoritesi, Binance’in 2021 yılının Haziran ayında Birleşik Krallık’ta tüm düzenlenmiş faaliyetleri durdurmasını emretti. Aynı yıl, Binance müşteri verilerini, isimler ve adresler dahil olmak üzere, Rus hükümetiyle paylaştı.

BtcTurk

AVANTAJLAR

 1. Kullanıcı Dostu Arayüz
 2. İyi müşteri desteği
 3. Yerel Varlık

DEZAVANTAJLAR

 1. Sınırlı Kripto Para Seçenekleri
 2. Fiat Para Çekme Gecikmeleri

Neden tercih ettik: BTC Turk, 2013 yılında kuruldu ve bu, Türkiye’deki en erken kripto para borsalarından biri olmasını sağladı. Türk yatırımcılara Bitcoin ve diğer kripto paraları satın almak, satmak ve ticaret yapmak için uygun bir platform sağlamıştır. Kullanıcıların Bitcoin’i Türk Lirası (TRY) karşılığında ticaret yapmasına olanak tanır. Türk kullanıcılar için işlemleri kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüz ile Bitcoin alım ve satımı için hizmet vermektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren meşru bir kripto para borsası olarak, BTC Turk muhtemelen yerel finansal düzenlemelere ve para aklama karşıtı (AML) politikalara uymaktadır. Kullanıcıların Müşterinizi Tanıma (KYC) düzenlemelerine uymak için kimlik doğrulama işlemlerini tamamlaması gerekebilir.

Toobit

AVANTAJLAR

 1. KYC Zorunlu Değil + Kullanıcı Dostu Arayüz
 2. Çeşitli kripto para ürünleri sunar
 3. Amerika Birleşik Devletleri’nde Para Hizmetleri İşletmesi (MSB) tarafından denetlenen ve verilen finansal lisansı elde etti.

DEZAVANTAJLAR

• Tüm ülkeler için kullanılabilir değil.

Neden tercih ettik: Varlık güvenliğini öncelik olarak belirleyen Toobit’i güvenlik için en iyi borsa olarak seçtik. Üç katmanlı güvenlik sistemi, kapsamlı güvenlik denetimi. Endüstrinin en ileri katmanlı deterministik soğuk cüzdan sistemini kendi başına inşa etti. Kullanıcılar tarafından atanmış tüm dolum adresleri soğuk cüzdan adresleridir ve fon toplama ve çekme işlemleri çevrimdışı imzalar aracılığıyla tamamlanır.

Bunun yanı sıra, risk kontrol çözümünü de önceliğimize aldık. İkinci seviye değerlendirme, çok katmanlı şifreleme ile sistem son derece güvenlidir. Sıcak ve soğuk cüzdanların kombinasyonu, askeri seviye şifreleme önlemleriyle, varlık işlem güvenliği garanti altındadır ve kullanıcıların dijital varlıklarının güvenliğini %100 garanti eder.

Coinbase

AVANTAJLAR

 1. Sezgisel, kullanıcı dostu arayüz ve kolay satın alma süreci
 2. Geniş eğitim materyali yelpazesi
 3. Geniş kripto para seçenekleri

DEZAVANTAJLAR

 1. Diğer popüler borsalara göre yüksek ücretler
 2. Karmaşık ücret yapısı

Neden tercih ettik: Kullanımı kolay arayüzü, blockchain’den oynaklığa kadar her şey hakkında kapsamlı eğitim materyali ve sağlam güvenlik özellikleri nedeniyle Coinbase’i başlangıç seviyesi için en iyi kripto para borsası olarak seçtik.

Coinbase ayrıca kapsamlı ve erişilebilir bir öğrenme materyali çeşitliliğine de sahiptir. Kullanıcılar, belirli kripto paraların nasıl ticaret yapılacağını öğreten ve kullanıcılara ücretsiz kripto ile ödüllendiren Coinbase Kazan programı aracılığıyla bu kaynakları kullanmaya teşvik edilir.

Borsanın güvenlik özelliklerinin de belirtilmesi gerekiyor: Coinbase, platformunun tüm sürümlerinde iki faktörlü kimlik doğrulama kullanır, müşterilerin kriptosunun %98’ini çevrimdışı saklar ve 250.000 dolara kadar velayet hesaplarını korumak için bir sigorta poliçesine sahiptir (mevduat başına FDIC kapsama sınırlarıyla uyumlu). Bu tür sağlam önlemler, daha yüksek ücretlerine rağmen Coinbase’in neden denemeye değer olduğunu göstermektedir.

MEXC

AVANTAJLAR

 1. Düşük Ücretler & 200X Kaldıraç
 2. +1600 Kripto & Derin Likidite

DEZAVANTAJLAR

• İyi Derecede Kullanıcı Deneyimi

Neden tercih ettik: MEXC, aslen 2018’de MXC olarak kurulmuş olup, kısa sürede önde gelen küresel kripto para borsalarından biri olarak kendini kabul ettirmiştir. Çeşitli dijital varlıklar ve son teknoloji ticaret çözümleri sunarak, MEXC küresel çapta kripto para meraklılarından önemli bir takipçi kitlesi kazanmış ve kripto para ticareti ekosistemi içinde haklı bir üne kavuşmuştur.