Türkiye’de milyonlarca çalışanın kaderi aralık ayında belli olmuş asgari ücret zammı açıklanmıştı. Ocak Ayı’nın gelmesiyle birlikte de asgari ücretle çalışanlar maaşları ne zaman yatacağını merak etmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılında uygulanacak olan zamlı asgari ücret tarifesine geçtiğimiz günlerde duyurdu. Buna göre yeni yılda asgari ücret 4250 TL net olacak. Tabii ki Ocak Ayı’nın gelmesiyle birlikte de çalışanlar zamlı maaşlarına kavuşmak için gün sayıyor. Peki asgari ücret zamlı maaşlar ne zaman ödenecek? 2022 yeni asgari ücret ne zaman yatacak? 2022’de AGİ verilecek mi?

2022-zamli-asgari-ucret-ne-zaman-yatacak-agi-verilecek-mi-maaslar-nasil-degisecek-ve-yukselecek-2-1

2022 yeni zamlı asgari ücret ne zaman ödenecek?

Aralık ayında asgari ücrete zamla birlikte artık 2022 yılı net asgari ücret 4250 TL’ye yükseldi. Asgari ücret zammı 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile uygulanmaya başlandı. Ancak 2022 yılında çalışanlar zamlı maaşlarını şubat ayı itibarıyla alacak. Yani şubat ayından itibaren yeni zamlı asgari ücret üzerinden maaşlar ödenecek.

2022-zamli-asgari-ucret-ne-zaman-yatacak-agi-verilecek-mi-maaslar-nasil-degisecek-ve-yukselecek-2

Asgari ücrete %50.5 zam yapıldı

Aralık Ayı’nın ortalarında açıklanan asgari ücret zammını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. 2022 asgari ücret zammı aynı zamanda son yıllarda en büyük zam olarak tarihe geçti. Çalışanlar yapılan asgari ücret zammından son derece memnun. Aynı zamanda işverenlerin de zor durumda kalmaması için asgari ücretten alınan vergiyi kaldırdı.

2022-zamli-asgari-ucret-ne-zaman-yatacak-agi-verilecek-mi-maaslar-nasil-degisecek-ve-yukselecek-4

2022 de AGİ ödenecek mi?

Askeri ücretten verginin kaldırılmasıyla birlikte vergi iadesi anlamına gelen AGİ ödenecek mi sorusu gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılı asgari ücret zammını açıklarken en düşük asgari ücret tutarını vermiş ve 4250 TL olacağını söylemişti. Yani bekar ve çocuksuz bir çalışan için net asgari ücret 4250 TL oldu. Bunun yanında hükümetin çocuklu ve evli çalışanlar için de çalışmalar yürüttüğü biliniyordu. Ancak şu ana kadar bu çalışmaların detayları hakkında bir açıklama yapılmadı. AGİ yerine başka bir formül düşünüldüğü konuşuluyor.