Asgari ücret belirleme çalışmalarında komisyon bugün ikinci kez toplanacak. Milyonlarca vatandaş tarafından yeni yıldaki asgari ücret merak edilirken, İşveren ve Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre bu sene ki asgari ücret bugüne kadar yapılmış en yüksek asgari ücret olacak. Peki 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olacak? 

2022 yılı asgari ücreti ne kadar olacak? 

Hükümet ve işçi tarafından peş peşe açıklamalar gelirken, son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücreti 4 bin liranın altına düşmesini istemediği iddiaları öne atıldı.

Asgari ücret 4 bin lira üzerinde olacak

Sabah gazesinde yer alan habere göre ; Hükümet asgari ücretteki artışla ortaya çıkan maliyetin yükünü hafifletmek için işletmelere vergi ve prim desteği vermeyi planlıyor. Vergi ve 5 puan işçi primi indiriminde de asgari ücret yüzde 31 artması durumunda 4 bin 194 lira, yüzde 34 artması halinde 4 bin 284 lira, yüzde 37 artış halinde 4 bin 373 lira olacak.

AGİ, işsizlik maaşı, yaşlılık aylığı, iş göremez ödeneği de artacak

Yapılacak asgari ücret zammı sonrası işsizlik maaşı yapılan zam oranında artacak. Asgari Geçim İndirimi, iş göremezlik ödeneği, yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı, engelli aylığı zamlanacak.

Şu anda asgari ücret net 2 bin 825 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene maliyeti ne kadar?

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.