Zor durumda olan, geçim sıkıntısı çeken, milyonlarca ihtiyaç sahibi vatandaş erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını araştırıyor. 2022 yılının gelmesi ile beraber erzak yardımı konusu bir kez daha gündeme geldi. Devlet tarafından sağlanan ya da Kaymakamlık, valilik ve belediyeler tarafından verilen erzak yardımına nasıl başvuru yapılır sorusunun yanıtı her gün yoğun bir şekilde arama motorunda araştırılıyor. Belediyeler 2022 erzak yardımına ilişkin yeni bir duyuru daha mayınladı. Peki erzak yardımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır? erzak yardımı almak için nereye başvuru yapmak gerekir?

2022-erzak-ve-gida-yardimi-duyuruldu-basvurular-belediyelere-yapilacak-iste-sartlar-2

KİMLER ERZAK YARDIMI BAŞVURUSU YAPABİLİR 2022?

Erzak yardımı, belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara her ay düzenli olarak veriliyor.mu hazırlanan erzak kolisi başvuru yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşların evlerine teslim ediliyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların gelir beyanı evrakları ile birlikte erzak yardımı başvurusu yapabileceği öğrenildi. İlk başvuru işlemleri muhtarlık aracılığı ile yapılıyor. Ama yardıma muhtaç olan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla de erzak yardımı başvurusu yapabiliyor. Dar gelirli olanların muhtaçlığına komşularının da tanıklık etmesi gerekiyor. Durumu iyi olmayan aileler, yalnız yaşayan ve maddi durumu yerinde olmayan bireylerde erzak yardımı başvurusu için başta valilik ve Kaymakamlık ve belediye gibi kurumlara başvuru yapabilir.

2022-erzak-ve-gida-yardimi-duyuruldu-basvurular-belediyelere-yapilacak-iste-sartla-1

2022 ERZAK YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Erzak yardımı almak isteyen vatandaşlar 2022 erzak ve gıda yardımı başvuru şartları nelerdir sorusunun yanıtını da merak ediyor. Öncelikle başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapan kişinin sosyal güvencesi olmaması, oturduğu ev dışında herhangi bir mülke sahip olmaması, Dar gelirli olduğunu belgelerle ispat ediyor olabilmesi gibi şartlar bulunuyor.

2022-erzak-ve-gida-yardimi-duyuruldu-basvurular-belediyelere-yapilacak-iste-sartlar-3

2022 ERZAK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Devletin sağladığı erzak yardımı 2022 hizmetinden faydalanmak isteyenler bazı evrakları hazırlayarak başvuru yapmaları durumunda uğraşmadan sonuç alabilirler. Erzak yardımında bulunan vatandaşların ilgili kuruma vermeleri gereken evraklar Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, erzak yardımı başvurusu için hazırlanan bir dilekçe, belediyeler tarafından hazırlanan erzak yardımı başvuru formu, muhtarların düzenlemiş olduğu fakirlik belgesi, Erzak yardımı almak isteyen kişinin maddeyi gelirini gösteren belgeler...

Bu belgeleri hazırladıktan sonra belediyeler aracılığı ile başvuru işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Hemen hemen bütün illerde belediyeler ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara erzak yardımı sağlıyor. Belediyelere bizzat giderek başvuru yapmanız gerekiyor.