Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2022 yılında yapılacak olan yardım ödemelerinin tutarları açıklandı. Vatandaşlar ise açıklamanın ardından 2022 Cenaze ödeneği ne kadar sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki Cenaze ödeneği 2022 ne kadar kaç TL? 2022 cenaze yardımı başvurusu nereye yapılır başvuru şartları nelerdir?

CENAZE YARDIMI 2022 NE KADAR, KAÇ TL?

Cenaze yardımı 2022 ödeneği için tutarlar belli oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bugün yapılan Açıklama ile birlikte en az 360 gün prim bildirmiş olup hayatını kaybeden sigortalının ailesine ödenecek olan cenaze ödeneği 1250 TL oldu. Cenaze yardımı geçtiğimiz yıl 918 TL olarak ödeniyordu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 2022 yılı cenaze ödeneği tutarını onayladı ve tutarlı kesinleşti.

CENAZE ÖDENEĞİ YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Cenaze ödeneği alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan sigortalının hayatını kaybetmeden önce en az 360 gün prim bildirmiş olma şartı aranıyor. Yani 360 gün prim ödemiş olan sigortalılar cenaze ödeneğinden faydalanabiliyor. Sigortalının hayatını kaybetmesi sonrasında ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmesinin hemen ardından ölüm belgesi SGK teslim ediliyor ve Cenaze ödeneği için dilekçe veriliyor. Ayrıca cenaze ödeneği almak için cenaze masraflarını fatura ile bildirilmesi de gerekiyor. Sigortalının ailesi ve yakınları başvuru yaparak cenaze yardımı alabiliyor.