Öğrencilerin hayatlarında büyük öneme sahip olan 2021 Liselere Geçiş Sınavı sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. 2021 LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencileri 2021 LGS tercih telaşı sardı. Öğrencilerin merakla araştırdığı 2021 LGS tercih nasıl yapılır? 2021 LGS tercih işlemleri nereden yapılacak? sorularının cevapları Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 LGS tercih/yerleştirme kılavuzunda açıklandı.

2021 LGS kılavuzda “LGS tercih takvimi”ne göre yapılacak tercih işlemleri bugün resmen başladı. 16 Temmuz 2021 tarihine kadar sürecek 2021 lgs tercihlerin sonuçları 26 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacak.

öğrenci

2021 LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre tercih işlemleri 2021 LGS sınavına giren öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlükleri tarafından gerçekletşrilecek ve yapılan tercihler ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Öte yandan 2021 LGS sınavına katılan öğrenciler 3 (üç) grupta (Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar) tercih işlemi gerçekleştirecektir.

Ayrıca Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih işlemi gerçekleştirecek. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacak olan öğrenciler Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçerek (en fazla 5 (beş) okul) tercih yapmış olacak. Öğrenciler için kritik öneme sahip olan bu tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilirken Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 20 (yirmi) okul tercihi yapacak.

öğrenciler

2021 LGS TERCİH İŞLEMLERİ ADRESİ

2021 LGS Tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 05-16 Temmuz 2021 (17.00'ye kadar) yapılacak. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1”e bağlı kalarak veli adına yapacaktır. (16 Temmuz 2021 saat 17.00'ye kadar)