2021 Asgari Ücret Zammı Belli Oldu Mu? Asgari Ücrete 348 TL Zam Mı Yapılıyor?

2020 yılının sonu yaklaşırken milyonlarca vatandaşın gözü asgari ücrete çevrilmiş durumda. 2020 yılında hayat pahalılığı ile beli bükülen asgari ücretliler 2021 asgari ücret zammını beklemeye başladılar. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak? Asgari ücret 2021'de kaç TL olacak? Asgari ücretlilere müjde verilecek mi?

2021 Asgari Ücret Zammı Belli Oldu Mu? Asgari Ücrete 348 TL Zam Mı Yapılıyor?
13 Ekim 2020 - 12:11

Koronavirüs sürecinde yaşanan ekonomik gerileme en çok asgari ücretli çalışanı vurdu. Bu çalışanların gelirleri hayat pahalılığı karşısında eridi ve geçinmeleri oldukça zor bir duruma geldi. Geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretliler bu nedenle gözlerini asgari ücrete yapılacak olan zamma çevirdiler. Asgari ücrete 2021'de ne kadar zam yapılacak?

2021 ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU MU?

2019 yılında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanarak 2020 yılının asgari ücret tutarını belirlemişti. O dönem yüzde 12 olarak açıklanan enflasyona karşılık asgari ücrete yüzde 15 zam yapılarak 2.324 TL'ye yükseltilmişti. Bu yıl enflasyon oranının daha yüksek çıkacak olması asgari ücretli çalışanları heyecanlandırdı. Çok daha yüksek bir zam alacaklarını düşünen asgari ücretliler bir an önce Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasını bekliyorlar. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak?

2021 ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Asgari ücrete 2021 yılında yapılacak olan zammın belirlenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt'ün başkanlığında Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir araya gelecek. Bu komisyonda işçi sendikalarından temsilciler olduğu gibi işverenlerden de temsilciler yer alacak. Toplantının Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un çağrısı ile Kasım ayında yapılması planlanıyor. İşçi sendikaları asgari ücret ile alakalı olarak çalışmalarını ve geniş taleplerini Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına yetiştirmeye gayret gösteriyorlar.
ASGARİ ÜCRET 2021'DE KAÇ TL OLACAK?

Asgari ücret ile alakalı olarak büyük bir beklenti oluştu. Hem Türk lirasının değer kaybı hem de hayat pahalılığı neticesinde milyonlarca çalışan asgari ücrete çok ciddi oranda zam yapılmasını bekliyorlar. Ancak bunun bir d eişveren kısmı bulunuyor. İşverenlerin de kötü bir dönem geçiriyor olmaları nedeniyle maliyetlerin artmaması için asgari ücrete zam yapılmaması şeklinde öneri sunacakları belirtildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hem işçilerin hem de işverenlerin talebini aldıktan sonra ortaya bir miktar çıkarılmasına aracılıke decek. Asgari ücrete en azından bir önceki yıl gibi yüzde 15 zam yapılması bekleniyor. Bu hesaplamayla asgari ücrete 348 TL zam yapılarak 2.672 TL'ye yükseltilmesi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum