2020 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır?

Türkiye'de vatandaşlar 2020 Mevlid Kandili'nin hangi gün olacağına yönelik araştırma yapmaya devam ediyorlar. Mevlid Kandili'ni dualarla ve ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar bu özel günün tam tarihini öğrenmek istiyorlar. 2020 yılının son kandili olan Mevlid Kandili ne zaman kutlanacak? Diyanet İşleri Başkanlığı Mevlid Kandili'nin gününü açıkladı mı? 

2020 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandilinde Hangi İbadetler Yapılır?
11 Ekim 2020 - 21:00

Türkiye'de vatandaşlar tarafından bazı özel günlerin bu yıl hangi günlere denk geldiğine yönelik araştırmalarına devam ediyorlar. Son günlerde vatandaşlar sık sık Mevlid Kandili ne zaman sorusuna yanıt aramaya başladılar.

Mevlid Kandili'nin kandil ruhuna uygun bir şekilde geçirmek isteyen vatandaşlar doğru tarihi öğrenerek kendilerini o güne hazırlamak istiyorlar. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı mevlid Kandili 2020 tarihini merak ediyorlar. 2020 Mevlid Kandili ne zaman?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bilim kurulu tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2020 yılının dini günleri belirlendi. Hicri ve Miladi takvim karşılaştırması yapılarak belirlenen bu dini günler kamuoyuna duyuruldu. Bu açıklamaya göre 2020 yılında Mavlid Kandili 28 Ekim 2020 Çarşamba gecesi idrak edilecek. O gecede vatandaşlar Mevlid kandili ruhuna uygun olarak dualarını ve ibadetlerini yapabilecekler.MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Türkiye'de vatandaşların Mevlid Kandili olarak bildikleri gece aslında Mevlid-i Nebi olarak geçmektedir. Bu gece tüm İslam alemi için çok büyük bir öneme sahiptir. Hz. Muhammed'in doğumu anlamına gelen bu gecede eller dua için kalkar ve ibadetler yapılır. Hz. Muhammed sevgisi ile Mevlid Kandili'nde Allah'a yakarılır. Mevlid Kandili ilk defa Mısır'da Fatımiler tarafından başlamıştır. Ardından tüm İslam alemine yayılmıştır.MEVLİD KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Mevlid Kandili'ni idrak eden Müslümanlar bu mukaddes gecede hangi ibadetleri yapmaları gerektiğini öğrenmek istiyorlar. Öncelikle Mevlid Kandili gecesinde yapılması gereken ilk ibadet Kur'an-ı Kerim'in okunmasıdır. Kur'an-ı Kerim'i okumak kadar dinlemek de faziletli bir ibadettir. Mevlid Kandili'nde Hz. Muhammed'a salat ü selamlar getirilmelidir. Tüm Müslünlar bu gecede Hz. Muhammed'den şefaat ümit etmektedirler. Gece boyu devam edecek ibadetler arasında kaza ve nafile namazlar önemli bir yer tutar. Ayrıca Mevlid Kandili hürmetine küslerin barışması, tevbe edilmesi da faziletler arasında gösterilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum