2020 EYT Düzenlemesinde Son Dakika Haberi! EYT Yasası Çıkarsa Kimler Emekli Olabilecek?

Türkiye'de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kendileri için verilecek olan müjdeli haberlere odaklanmış durumdalar. Çalıştıkları süre nedeniyle prim günlerini tamamlayan vatandaşlar yaş şartı nedeniyle uzun yıllar beklemek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle emekli maaşı da alamayan vatandaşlar çalışmaya devam ediyorlar. Peki EYT'liler için kanuni düzenleme yapılacak mı? EYT düzenlemesi ile erken yaşta emekli olunabilecek mi? EYT son dakika haberleri nelerdir?

2020 EYT Düzenlemesinde Son Dakika Haberi! EYT Yasası Çıkarsa Kimler Emekli Olabilecek?
13 Ekim 2020 - 14:08

Türkiye'de emeklilik sisteminde yıllar içerisinde yapılan değişimlerle beraber bir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) gerçeği ortaya çıktı. Çalışmaya başladıklarında emekli olabilmek için ağır yaş şartı ile karşılaşmayan bazı vatandaşlar zaman içerisinde yapılan düzenlemelerle emekli olmak için mecburen yaş şartının yerine getirilmesini beklemek zorunda kaldılar.

Çalışma hayatı süresince emeklilik için gereken prim günün dolduran çalışanlar emekli olup maaşa bağlanarak rahat etmeyi beklerken yaş şartını yerine getirmek zorunda kaldılar. Bunun için de uzun yıllar beklemek zorunda kalan vatandaşlar çalışmaya da devam ediyorlar. Bu vatandaşların sorunlarının çözümü için çok uzun zamandır bir kanuni düzenleme bekleniyor. Ancak şu ana kadar bu konuda siyasetçilerin sözü olsa da somut bir adım atılmadı.


EYT SORUNU NEDİR?
EYT sorunu emekli olmak isteyen vatandaşların başına adeta bela oldu. İşe girdikleri tarihteuygulanan emeklilik sistemi ile şu anda uygulanan emeklilik sitemi arasında fark bulunması EYT'lilerin en büyük sorunlarına temel teşkil ediyor. 1999 yılından önce çalışmaya başlayarak prim ödemeye başlayan vatandaşlar prim gün sayılarını doldurmuş olsalar bile emekli olamıyorlar. Emekli maaşına bağlanmak için bu vatandaşlar yaş şartının yerine getirilmesini beklemek zorundalar. 


EYT DÜZENLEMESİ KİMLERİN ERKEN EMEKLİ OLMASINI SAĞLAYACAK?

EYT düzenlemesine yönelik taleplerin kabul edilmesi durumunda bazı vatandaşlar yaş şartı olmadan hemen emekli edilip emekli maaşına bağlanacaklar. Kadınlar 20 yıl ve erkekler de 25 yıl sigortalılık şartı ile 5000 gün prim şartını yerine getirdikleri takdirde emekli olabilecekler. Ancak bu  ayrıcalık sadece 1999 yılında önce çalışmaya başlayanları kapsayacak.FİNLANDİYA TİPİ EMEKLİLİK MODELİ EYT'YE ÇARE OLACAK

EYT'li vatandaşlar bir süre önce kendi sorunlarına çare olabilmesi için Finlandiya modeli emeklilik sistemine geçiş yapılmasını önermişlerdi. Bu modele göre prim ve gün şartını yerine getiren vatandaşlardan yaş şartıaranmaksızın emekli olmalarına imkan tanınıyor. Eksik kalan yıllar için ise emekli maaşından belirli miktarda kesinti yapılıyor. Böylece hem EYT'liler emekli olabiliyor hem de SGK'nın üzerine büyük yük binmesinin önüne geçilliyor.EYT YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?EYT'lilerin siyasetçilerden halen daha umudu var. EYT mağduru vatandaşlara en net vaadi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli vermişti. Seçimden önce EYT'lilere sorunlarını çözmek için söz veren Bahçeli seçimden sonra bu konuyu bir daha ağzına dahi almadı. EYT'lilerin mağduriyetini seçime kadar dile getiren Bahçeli'den umudu kesen mağdur vatandaşlar şimdi EYT yasasının müjdesini bekliyorlar. EYT yasası 2020'de çıkacak mı?

YORUMLAR

  • 0 Yorum