Ekonomi

2020 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar? 2020 Bakan Maaşı Ne Kadar? 2020 Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik darboğazdan çıkmak için çeşitli tedbirler devreye sokulurken son tedbir sıkıntı yaşayan vatandaşlara para toplanıp yardım edilmesi oldu. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir karar alındığını açıkladı. Biz Bize Yeteriz Türkiye Kampanyası başlatılarak toplanan bağışlar ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara yardım götürmekte kullanılacak.

Biz Bize Yeteriz Türkiye kampanyasına ilk bağışı da Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 maaşını bu kampanyaya bağışladığını duyurdu. Bu açıklamanın ardından cumhurbaşkanı maaşının ne kadar olduğu merak edilmeye başlandı.Cumhurbaşkanı maaşı kaç TL’dir?

CUMHURBAŞKANI MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Türkiye’de Cumhurbaşkanı maaşı konusunu Cumhurbaşkanlığı Bütçe Teklifi kapsamında TBMM’de gündeme gelmektedir. Milletvekillerinin onayı ile kabul edilen bütçe teklifi uygulamaya konulmaktadır. Bu bilgiler ışığında 2020 Cumhurbaşkanı maaşı net 50.264 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu maaş Ocak-Temmuz arasını kapsamaktadır. Ağustos ayında cumhurbaşkanı maaşı 49.088, Eylül ayında cumhurbaşkanı maaşı 46.367 olacaktır. Yıllık cumhurbaşkanı maaşının ortalaması alındığında cumhurbaşkanı maaşı 49.400 TL olmaktadır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE KADAR BAĞIŞ YAPTI?

Biz Bize Yeteriz Türkiye kampanyasını başlatan ve 7 aylık maaşını bu kampanyaya bağışlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplamda bu kampanyaya 345.800 TL bağışta bulunacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından bakanlar ve milletvekilleri de maaşlarını Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na bağışladılar. Milletvekili maaşı ne kadar? Bakan maaşı ne kadar?

BAKAN MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Türkiye Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde görev yapan bakanların maaşı net 25.000 TL’dir. Tüm bakanların maaşı aynıdır, aralarında fark yoktur. Belirli katsayıdan maaşları ödenmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre bakanlar 5 Milyon 250 Bin TL bağışta bulunmuşlardır.

MİLLETVEKİLİ MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan milletvekillerinin 2020 maaşları net 20.646 TL’dir. Bakan maaşlarına oldukça yakın bir rakamdır. Milletvekillerinin maaşları cumhurbaşkanı ödeneğiniz yüzde 45’i kadardır. Maaş belirlenmesi bu kıstasa göre yapılır.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı