2020 BİLSEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEM Takvimini Duyurdu!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan BİLSEM sınavlarının sonuçlarına yönelik heyecanlı bir bekleyiş devam ediyor. 4 Ocak 2020 tarihinde başlayan sınavlar  Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yazılan bilgilere göre 11 Ekim 2020 tarihinde sona eriyor. Peki Milli Eğitim bakanlığı (MEB) BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020 BİLSEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEM Takvimini Duyurdu!
11 Ekim 2020 - 22:00

Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEm sınavları ile alakalı olarak büyük bir merak yaşanıyor. Hem öğrenciler hem de veliler bu sınavların sonuçlarını bir an önceöğrenmek istiyorlar. Merakla beklenen BİLSEM sınav sonuçlarına dair Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. BİLSEM sınav sonuçlarının açıklanmasına yönelik takvimin detayları belli oldu.

MEB BİLSEM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim bakanlığı tarafından verilen bilgilendirmeye göre grup tarama uygulama sonuçları 14 Ekim 2020 tarihinde açıklanacak. Bu sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden öğrenilebilecek. Grup tarama uygulama sonuçlarına itiraz etmek isteyenler ise başvurularını 16 Ekim 2020 ile 22 Ekim 2020 tarihlerini arasında yapabilecekler. Ayrıca il tanılama sınav komisyonları tarafından bireysel değerlendirme yapılabilmesi için randevular 2 Kasım 2020 ile 6 Kasım 2020 tarihleri arasında verilecek.BİLSEM SINAVI NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilim ve Sanat Merkezlerineöğrenci seçimi için yapılan sınavlar BİLSEm sınavı olarak adlandırılmaktadır. Bu sınavların koordinasyonunu Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri genel Müdürlüğü'nce yapılmaktadır. Her yıl belirlenen tarihlerde sınavlar gerçekleştirilmektedir. Bu sınavlar ilkokul 1. sınıf, 2. sınıf ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere dijital ortamda uygulanmaktadır.

BİLSEM SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

BİLSEM sınavına başvuru yapılabilmesi oldukça kolaylaştırılmıştır. 2017 yılına kadar bu sınavlara bireysel olarak başvuru kabul edilmiyordu. Ancak 2017-2018 eğitim yılından itibaren veliler sınav ücretini yatırmak şartıyla sınıf öğretmenlerinden gerekli formun doldurulmasını talep edebiliyorlar. Sınava katılacak öğrenciler sınıf öğretmenlerinin “gözlem formu” ile belirlenebilmektedir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum