2020 Af Yasasında İki Madde Değiştirildi! 2020 Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? Mahkumlar Ne Zaman Serbest Bırakılmaya Başlanacak?

TBMM'de görüşmeleri devam eden 2020 Af Yasası'nda iki madde üzerinde değişiklik yapıldı. Tasarıyı hazırlayan parti olan AK Parti'den verilen değişiklik önergesi ile yapılması planlanan değişikliğe eklemeler ve çıkartmalar yapıldı.

2020 Af Yasasında İki Madde Değiştirildi! 2020 Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? Mahkumlar Ne Zaman Serbest Bırakılmaya Başlanacak?
13 Nisan 2020 - 07:59

 

2020 Af Yasası'nın çıkartılabilmesi için TBMM'de geçtiğimiz salı gününden itibaren görüşmeler devam ediyor. Normal çalışma takvimine göre TBMM Genel Kurulu'nun kapalı olması gereken cuma, cumartesi ve pazar günü 2020 Af Yasası mesaisi yapıldı.

Ak Parti ve MHP tarafından TBMM Başkanlığına sunulduktan sonra Adalet Komisyonu'ndan geçen ve TBMM Genel Kurulu'na gelen 2020 Af Yasasının 32. ve 36. maddelerinde değişiklik yapıldı. 32. madde Basın İlan Kurumu'ndan resmi ilan ve reklam alma hakkı bulunmayan gazetelerin ceza infaz kurumlarına kabul edilmemesi şeklindeydi. Ancak gelen itirazların ardından ilan ve reklam almaları geçici süreyle kesilen gazeteler bu kapsamdan çıkartıldı.

TBMM Genel Kurulu'na gelen 2020 Af Yasası'nın 36. maddesinde de değişiklik yapıldı. Buna göre; denetimli serbestlikte iyi halin belirlenmesinde hükümlünün cezaevinden önceki yaşamı da belirleyici oluyordu. Ancak bu tür değişim cezasını çekmek için cezaevine giren hükümlüler için ıslah edici niteliğe uygun olmadığı düşünülerek kaldırıldı. Yeni düzenleme ile denetimli serbestlik konusunda sadece hükümlünün ceza evindeki davranışları esas alınacak.

2020 Af Yasası için bugün de görüşmeler devam edecek. Akşam saatlerinde yasalaşması beklenilen Af Yasası ile birlikte 90 bin mahkum cezaevlerinden serbest bırakılacak. Mahkumlar ve ailelerinin merakla bekledikleri 2020 Af Yasası çalışmalarında sona gelindi. Serbest bırakılmayı bekleyen mahkumların bu hafta içerisinde grup grup salıverilmeleri bekleniyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum