2020 Af Yasası Resmen Yürürlüğe Girdi! Mahkumlar Ne Zaman Serbest Bırakılacak?

TBMM'de kabul edilen İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylamasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle 2020 Af Yasası gereği ceza evlerinden tahliyelerin başlaması için hiçbir kanuni engel kalmadı.

2020 Af Yasası Resmen Yürürlüğe Girdi! Mahkumlar Ne Zaman Serbest Bırakılacak?
15 Nisan 2020 - 07:20

Türkiye'de ceza evlerinde koronavirüs salgını önemli sorunlara yol açmaması için öne çekilen 2020 Af yasası için gerekli tüm hukuki aşamalar sona erdi. TBMM Genel Kurulunda görüşüldükten sonra kabul edilen yeni düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderildi.

Cumhurbaşkanlığında görevli hukukçuların incelemesinin ardından 2020 Af Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Böylelikle yeni af yasası yani infaz yasası düzenlemeleri yürürlüğe girmiş oldu.

Koronavirüs tehdidi sebebiyle Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri dikkate alınarak cezaevlerinden salıverilecek mahkumların tahliyelerine başlanacak. Tüm mahkumlar aynı anda salıverilmeyecek. Grup grup dışarıya çıkmalarına izin verilecek.

Yürürlüğe giren infaz yasası düzenlemesi ile açık cezaevlerinde bulunan yaklaşık 45 bin mahkum 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Bu mahkumların izin süresi Adalet Bakanlığı tarafından 2 aylık dönemlerle 3 defa uzatılabilecek. Bu uzatmanın kullanılıp kullanılmayacağı koronavirüs salgınının Türkiye'deki etki şiddetine göre belirlenecek.

Ayrıca kapalı cezaevlerinde yatan 15 Bin mahkum ile açık cezaevlerinde bulunan 30 bin mahkum da tahliye edilecek.

Öte yandan bazı cezaevlerinde tahliyelerin başladığı bildirildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2020 Af Yasası'nın yürürlüğe girdiğini sosyal medya hesabından duyurarak, “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanımızın onayı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.” dedi.Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum