Ekonomi

2019 Temmuz Evde bakım maaşı yattı mı? Evde bakım parası ne zaman ödenecek? 

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte evlerinde bakıma muhtaç olduğu yeterli belgelerle kanıtlanmış hastalara bakan kişilere maaşların ne zaman ödeneceği ve ne kadar ödeneceği merak konusu oldu. Evde bakım parası ne zaman ödenecek? Evde bakım parası ne kadar oldu? evde bakım maaşı alma şartları nelerdir? sorularının cevapları da aynı zamanda merak ediliyor. Peki, Evde bakım parası ne zaman ödenecek? Evde bakım parası ne kadar oldu? evde bakım maaşı alma şartları nelerdir? sorularının cevapları haberimizin detayında...

Her ay düzenli olarak bakıma muhtaç olduğu yeterli belgelerle kanıtlanmış hastalara bakan kişilere belli miktarda maaş ödemesi gerçekleşiyor. Temmuz ayında da evde bakım ücretleri yakın bir zamanda hesaplara geçecek. Maaşlar hesaplara geçmeden önce bakıma muhtaç olduğu yeterli belgelerle kanıtlanmış hastalara bakan kişiler Evde bakım parası ne zaman ödenecek? Evde bakım parası ne kadar oldu? sorularının cevaplarını merak ediyor.

EVDE BAKIM PARASI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Evinde hastalara bakan kişilere ödenen evde bakım parasının ne kadar olduğuna dair bilgileri Tumhaber.com olarak biz sizler için araştırdık. Evde bakım maaşları her ayın ikinci haftasından sonra hesaplara yatması bekleniyor. Evde bakım maaşlarının yatıp yatmadığına sms ile ya da e-Devlet sistemi üzerinden bakabiliyorsunuz. Kamu personellerinin iş yükünü hafifleten e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım maaşı hakkındaki bilgiye T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra ulaşabiliyorsunuz.

EVDE BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım parasına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği şartları sağlayan herkes başvurarak yararlanabiliyor. Bakanlığın belirttiği gerekli şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye 2018 yılı için aylık 1179 TL ödeniyordu.Evde bakım maaşındaki değişiklikte asgari ücrete göre orantılı olduğu için sadece ocak ayında açıklanan rakamlar yıl boyunca ödeniyor. Bundan dolayı da dün açıklanan enflasyon rakamları evde bakım maaşı alanların maaşlarını etkilemiyor. Engelliye bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hanede kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması şartı aranıyor. Asgari ücrete gelen zamla birlikte bu rakam 1219,35 TL oldu.

ENGELLİ AYLIKLARI NE KADAR OLDU?

2022 engelli aylıkları; Yüzde 40 ile 69 arası için 480 TL, yüzde 70 ve üzeri için 720 TL oldu. Evde bakım aylığı ise 1305 TL oldu. Ocak ayında alacakları yüzde 4’lük toplu sözleşme zammına ilave olarak alabilecekleri enflasyon zammı oranı, yüzde 6,70 olarak gerçekleşti. 

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı