Ekonomi

2019 kamu işçisi zam oranı teklifi belli oldu! Kamuda çalışan işçiler ne kadar zam alacak?

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay kamu işçisine zam teklifi hakkında önemli bir açıklama yaptı. Açıklamasında Hükümet’in teklif ettiği zam oranını  açıklayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Hükümet 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5 zam teklif etti” dedi.  Kamu işçisinin zam oranının açıklanmasının ardından vatandaşlar, kamuda çalışan işçiler ne kadar zam olacak, kamuda çalışan işçilerin zam oranı ne kadar olacak? sorularının cevaplarını aramaya başladı. Peki,  kamuda çalışan işçiler ne kadar zam olacak, kamuda çalışan işçilerin zam oranı ne kadar olacak? sorularının cevapları haberimizde…

İLK 6 AY YÜZDE 5! İKİNCİ 6 AY YÜZDE 4

2019-2020 döneminde Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı gerçekleştirildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada, “3 bin 500’ün altında ücret alanlara seyyanen 60 TL ve ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 zam ve enflasyon artışı teklif edildi. Biz de sayın Bakan’a teşekkür ettik. Kabul edilir, müzakere edilir bir tarafı yok” dedi.

KABUL EDİLECEK YANI YOK

Atalay, “Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok” diye konuştu. Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu. Kamu işçileriyle ilgili söz konusu Toplu İş Sözleşmeleri, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu sözleşmelerin çerçevelerini de belirlemesi açısından da önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı