20 Aralık gecesi faiz konusundaki dikkat çeken ani karar değişikliği, kurların bir anda sert düşüşü, piyasalar kapalı iken fahiş dolar bozumu fakat buna rağmen piyasalar açıkken açıklama sonrası ve öncesi dolar alım ve satışını gerçekleştiremeyen vatandaş beyanları, şüpheli merkez bankası bilançosu derken, o gece alınan kur korumalı TL mevduatı kadar öncesi diretilen faiz indirim kararları ile çıkan döviz kurları da tartışmalı adımlar olmuştu.

Artan soru işaretleri ve kamuoyunda oluşan güvensizlik sonrası sosyal medyada ciddi bir eleştiri ve sorguya tutulan 20 Aralık kararları ve eylemleri araştırılması en büyük taleplerdendi.

Konuya ilişkin CHP’nin muhalefet olarak yapılan işlemlere ilişkin iddiaların TBMM’de kurulacak bir komisyonda araştırılması için bir önerge hazırlayarak TBMM’ye sundu. Ancak sunulan araştırma önergesi önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

1555398208983-1720611-620-x-410

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun konu ile ilgili olarak kürsüden “20 Aralık tarihi bu vurgunun en doruğa çıktığı tarihtir… İnsanlar alın teriyle biriktirdiğini, çaldığını değil, ayakkabı kutusundan çıkardığını değil, alın teriyle biriktirdiğini saraylarda yaşayanlara yedirmemek için gitti döviz aldılar… O gece çıkıp piyasalar kapandıktan sonra ‘kur garantili mevduat’ diye şapkadan tavşan çıkarıyor. Yazık değil mi o sözlere inanan insanlara? Bu kadar insan soyuldu” dediği konuşması ise, araştırmanın AKP ve MHP oyları ile reddedilmesinden sonra sosyal medyaya damgasını vurdu.

Muhalefet tarafından araştırma önergesinin reddedilmesi “Ne demek istiyoruz, niye bu şüpheyi duyuyoruz?” soruları ile karşılaşırken sosyal medyaya ise bir çok kişi tarafından yazılan“ 20 Aralık günü bu ülkede AKP eliyle büyük vurgun olduğu “AKP ve MHP” ret oylarıyla onaylanmıştır” cümlesi damga vurdu.

Konu ile ilgili yoğun bir iddia ise Demirören’in, 20 Aralık’ta doları 18'den bozdurup 3 gün sonra 10.30'dan geri alıp, aradaki karın bir bölümüyle Ziraat Bankası'na olan borcunu 400 milyon dolar olarak kapatması oldu. “Soygunun adı ticaret olmuş” denilen olay kısa süre içerisinde birçok vatandaş tarafından retweet yapıldı.

20 Aralık araştırma önergesinin reddedilmesi sonrası en çarpıcı yorum ve tespit ise “Döviz bürosundan 100 dolar alanın peşine düşen hükümetin; 20 Aralık'ta, piyasalar kapalıyken 20 milyar dolarlık alım-satım yapan kişileri merak etmemesinin izahı var mı?” sözleri oldu.

AKP ve MHP'nin vrugun araştırmasını ortak oylarla reddetmesi sonrası sosyal medyada açılan #doyuramadık hactacki ise dikkatlerden kaçmadı.

Bazı yorumlar şöyle;