BES'e 18 yaş altındakilerin de dahil olabilmesinin önünün açılmasıyla 10 bin 732 TL'ye kadar devlet katkısından yararlanmak isteyenlerin sayısı çığ gibi büyüyor! Peki BES nasıl işliyor? İşte detaylar.

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) devletin verdiği yüzde 25 katkı payıyla 10 bin 732 liraya kadar kazanma şansını duyan milyonlarca insan, sistemin nasıl işlediğini, kimlerin BES'ten nasıl yararlanabileceğini araştırıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) 18 yaş altındakilerin katılmasına imkân tanıyan düzenlemelerle birlikte, insanlar çocuklarının geleceğine de şimdiden yatırım yapmak için BES'e müraacat ediyor. Açıklanan son verilere göre; 18 yaş altındaki 50 bine yakın çocuk, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil oldu. Peki BES nasıl işliyor? BES'ten kimler faydalanabiliyor? İstenildiği zaman BES'ten çıkılabiliyor mu? BES'ten çıkıldığı zaman devlet katkısı kesiliyor mu? Tüm bu soruların yanıtı Tümhaber.com'da...

Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, insanların rahat bir emeklilik dönemi için çalırken birikim yapmasını sağlayan, Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemi. Bu sayade ikinci bir emeklilik hakkı elde etmek mümkün! 

Bireysel Emeklilik Sisteminin işleyişi nasıl oluyor?

  • Bireysel Emeklilik Sistemi ile başvuranların birikimleri toplanıyor, değerlendiriliyor ve kişiye toplu para ya da maaş ödeniyor. 
  • Bireysel emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemeleriniz sizin seçtiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendiriliyor. 
  • 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanıyorsunuz.
  • Emeklilik hakkını elde ettiğinizde emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi toplu olarak veya belirli bir program çerçevesinde alabileceğiniz gibi yaptıracağınız yıllık gelir sigortası ile ömür boyu veya belirli süreler için düzenli olarak emekli maaşı alabilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2013'ten itibaren başka hiçbir yatırım aracında olmayan devlet katkısı uygulaması başladı. Artık sisteme yatıracağınız her katkı payı tutarının %25'i kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktiriliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemiyle ne zaman emekli olunur?

10 yıl boyunca BES içerisinde kalıp 56 yaşını doldurduğunuz zaman, sadece -eğer BES müşterisiyseniz- emekliliğe hak kazanıyorsunuz. Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Sistemi'nde yaşınız ve süreniz dolduğunda dilerseniz emekli olur; dilerseniz de çalışmaya devam edersiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde de dilerseniz 10 yılı ya da 56 yaşını doldurmanıza rağmen birikim yapmaya devam edebilir ve istediğiniz zaman bireysel emekli olabilirsiniz.

Gözden kaçırmayın

Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek

Bireysel Emeklilik Sisteminde geri ödeme nasıl oluyor?

Bireysel Emeklilik Sisteminden paranızı ister toolu ister aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık periyotlarla geri alabilyorsunuz. Ancak ödeme periyotlarını yılda sadece iki kere değiştirebiliyorsunuz. Yani diyelim ki en başta 3 aylık ödeme alıyordunuz. Bunu yıl içerisinde aylık, yıllık ya da 6 yıllık periyotlara dönüştürebilirsiniz. Ancak sadece yılda iki kere böyle bir müraacat yapma şansınız var!

Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkılınca devlet katkısı kesilir mi?

Ödemelerde zorlandığınız an BES'i dondurup sonra kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ancak tamamen BES'ten ayrılacağınız zaman devlet desteğini belirli durumlarda kaybetme riskiniz var. Yani sistemden ilk 3 yıl içerisinde ayrılırsanız devletin verdiği katkı payından faydalanamıyorsunuz. 3-6 yıl içerisinde ayrılırsanız devlet katkısı ve getirilerin yüzde 15'ini, 6-10 yıl arasında yüzde 35'ini, 10 yılı doldurduktan sonra ise eğer emeklilik hakkınız dolmadıysa yüzde 60'ını alabiliyorsunuz.