Bütün dünyayı dolayısı ile ülkemizi de 2 yıla yakın süredir etkisi altına alan salgın sürecinde bir çok küçük ve orta ölçekli esnaf ekonomik olarak sıkıntılı süreçlerden geçmek zorunda kaldı. Karantina süreçlerinde dükkanlarını veya işletmelerini açamayan esnaf bu süre zarfında nakit ihtiyacı için KOSGEB tarafından dağıtılan krediler ile karşıladı.

Haziran Ayında da 5 milyar Liralık Destek Açıklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi salgın döneminde de  kesintisiz bir şekilde küçük ve orta işletmelerin yanı sıra girişimcilere de yılda 2 milyar lira devlet kaynaklı nakit desteği sağladı. Bugüne kadar 140 bin esnafa 17 milyar lira tutarında, faiz indririmli kredilerden faydalandı. Son olarak Haziran ayında da 5 milyar liralık bir esnafa destek paketi açıklanmıştı. Bu paket kapsamında mikro ölçekli işletmelere 30 bin TL, küçük ölçekli işletmelere ise 70 bin TL destek kapsamının da ödemeler yapılmakta.

17 Bin İşletme Faydalandı

KOSGEB desteklerine ilişkin detayları aktaran Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, kredi faiz destek programı kapsamında Temmuz 2018’den bu yana 17 bin işletmenin yanında olduklarını belirtti. 17 bin işletmenin başvuru sürecini de değerlendiren bakan Varank, başvuru yapan veya başvurusu kabul edilen işletmelerin işlerini sorunsuz halledebilmeleri için çeşitli çalışmalar içerisinde olduklarını belirterek, Kurumun resmi internet sayfasındaki cevapsız çağrıların listelenerek daha sonra kendilerine geri dönüşlerin sağlandığını bildirdi.

10 Puanlık Faiz Desteği

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra girişimcilerinde yanında olan KOSGEB, Girişimcilik Destek Programları kapsamında kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere 375 bilara kadar finans desteği sağlamakta. Bu konuya da değinen Sanayi ve Teknoloji Bakan, kadın girişimcilerin yararlanabileceği girişimci işletmeler KOBİ finansman desteği programını yürürlüğe aldıklarını aktardı. Bu program kapsamında işletme başına 70 bin lira kredi üst limiti için 10 puanlık faiz desteği sağlandığını söyledi.