17 Ekim 2020 Cumartesi ve 18 Ekim 2020 Pazar Nöbetçi Noter Listesi Belli Oldu Mu? Bu Hafta Sonu Nöbetçi Noter Var Mı?

Türkiye'de vatandaşların hayatını kolaylaştıran uygulamalardan birisi de nöbetçi noter uygulaması oldu. Hafta içinde iş yoğunluğundan noter işlemlerini yapamayan vatandaşlar hafta sonu nöbetçi noter aracılığı ile tüm noter işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Peki nöbetçi noter uygulaması devam ediyor mu? 17 Ekim 2020 Cumartesi ve 18 Ekim 2020 Pazar günleri nöbetçi noter listesi belli oldu mu? Bu hafta sonu hangi ilde, hangi noterler nöbetçi noter olacaklar?

17 Ekim 2020 Cumartesi ve 18 Ekim 2020 Pazar Nöbetçi Noter Listesi Belli Oldu Mu? Bu Hafta Sonu Nöbetçi Noter Var Mı?
16 Ekim 2020 - 10:17

Türkiye'de Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan nöbetçi noter uygulaması vatandaşların hayatlarında büyük bir kolaylık sağladı. Hafta içi günlerinde iş yoğunluğundan noter işlemlerini gerçekleştiremeyen vatandaşlar hafta sonu nöbetçi noterler aracılığı ile bu işlemlerini yapabiliyorlar. Nöbetçi noter uygulaması vatandaşların noter işlemlerinde vakit açısından büyük bir fayda sağlıyor.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI NEDİR?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bu uygulama ile her ilde ve ilçede Cumartesi ve Pazar günleri bazı noterler açık oluyor. Bu şekilde vatandaşlar hafta sonunda da noter işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Hafta içinde noterlerin yaptıkları tüm işlemler hafta sonunda da yapılabiliyor.

NÖBETÇİ NOTER LİSTESİ NASIL BELİRLENİR?

Hangi gün hangi noterin nöbetçi olacağına dair planlama yapma konusunda Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye Noterler Birliği (TNB) görevlendirilmiştir. TNB tarafından açıklanan nöbetçi noter listesi ile hafta sonlarında açık olacak nöbetçi noterler vatandaşların bilgisine sunulur. Nöbetçi noter listesini TNB'nin internet sitesi üzerinden sorgulayan vatandaşlar  kendilerine en uygun nöbetçi notere giderek işlemlerini tamamlarlar.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI DEVAM EDİYOR MU?Adalet Bakanlığı tarafından nöbetçi noter uygulaması ile alakalı olarak koronavirüs sürecinde önemli bir karar alındı. Ölümcül salgının yayılmasının önüne geçebilmek için alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında nöbet noter uygulamasına belirsiz süreli olarak ara verildi. Bu uygulama salgın tehdidnin ortadan kalkması ile yeniden başlatılacak. Ancak nöbetçi noterlerin yeniden açılmasına dair bir yeni karar alınmadı. BU HAFTA SONU NÖBETÇİ NOTER VAR MI?

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen nöbetçi noter uygulaması devam etmiyor. Adalet Bakanlığı bu uygulamayı yeniden başlatana kadar hafta sonlarında noterler açık olmayacak. Bu nedenle 17 Ekim Cumartesi ve 18 Ekim Pazar günleri Türkiye'de nöbetçi noterler belirlenmedi. Vatandaşlar bu hafta sonu nöbetçi noterlerden hizmet alamayacaklar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum