Mesleki eğitim kursları; mesleği bulunmayan vatandaşlara meslek edindirmek başta olmak üzere mesleği olmakla beraber mesleki yeteneklerini geliştirmek isteyen vatandaşların istihdam edilebilirliğini arttırma projesi adıyla en az %50 oranında istihdam garantili olacak şekilde bütün şehirlerde İŞKUR tarafından düzenlenmeye devam ediliyor.

İŞKUR, Meslek Öğrettiği Vatandaşı Gelir Sahibi De Yapıyor. Mesleki eğitim kursları; mesleği bulunmayan vatandaşlara meslek edindirmek başta olmak üzere mesleği olmakla beraber mesleki yeteneklerini geliştirmek isteyen vatandaşların istihdam edilebilirliğini arttırma projesi adıyla en az %50 oranında istihdam garantili olacak şekilde bütün şehirlerde İŞKUR tarafından düzenlenmeye devam ediliyor.

Mesleki eğitim kurslarından faydalanmak isteyen vatandaşlara çalışma ve İş Kurumu/İl müdürlüklerinde ve hizmet merkezlerinde görevli meslek ve iş danışmanları aracılığı ile danışmanlık hizmetleri sunulması sureti ile vatandaşların kendilerine en uygun mesleği seçmeleri açısından kurslara katılmaları sağlanıyor.

Mesleki Eğitim Kurslarından Faydalanma Koşulları Neler?

·  İŞKUR'a kayıtlı işsiz konumu da bulunmak,

· 15 yaşından büyük olmak,

· Mesleğin gerekliliklerine uygun olması ile belirlenen özel koşullara sahip olmak,

Gözden kaçırmayın

PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak! PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak!

· Kurum tarafından aynı meslek grubunda düzenlenen kursu tamamlamış olmak,

· Iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak,

· Herhangi bir yerden emekli aylığı almıyor olmak,

· Kurslara katılma ama halinde yaptırım uygulanmıyor olmak.

Belirtilmiş koşulları yerine getiren ve kursa devam etmelerini herhangi bir mani durumları olmayan yüksek öğretim ve Açıköğretim öğrencileri de aynı şekilde mesleki eğitim kurslarına katılım sağlayabilir. Diğer taraftan tarımsal faaliyette bulunan vatandaşlar, isteğe bağlı bir şekilde sigortalı sayılanlar, sosyal yardım ile engelli maaşı ve dul ile yetim aylığı alan vatandaşlar mesleki eğitim kurslarından faydalanabiliyor.

Mesleki eğitim kursları, günlük en az 5 en çok ise 8 saat ve haftalık 6 günü geçmeyecek şekilde en az 30 ve en çok 40 saat düzenleniyor. Mesleki eğitim kurslarının toplam süresi ise 160 fiili günü geçmemektedir