15 Ekim 2020 Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Yattı Mı? Ekim 2020 Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar arasında bulunan Evde Bakım Parası son günlerde en çok araştırma yapılan konular arasdında bulunuyor. Evde Bakım Maaşı hangi illerde yattı? Evde Bakım Parası ödemeleri yapıldı mı? Evde Bakım Maaşı sorgulaması nasıl yapılır? Evde Bakım Parası yatan iller listesi belli oldu mu?

15 Ekim 2020 Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Yattı Mı? Ekim 2020 Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!
15 Ekim 2020 - 09:29

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yoğun şekilde kullanılan sosyal yardımlarından olan Evde Bakım Maaşı ödemeleri vatandaşlarca en çok merak edilen konular arasına girdi. Evde Bakım Parası almaya hak kazanan vatandaşlar Ekim ayı ödemelerinin yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyorlar. Evde Bakım Maaşı yattı mı?EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?Türkiye'de bakıma muhtaç olan engelli veya yaşlı vatandaşların bakımlarının aile ortamlarında yapılabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen sosyal yardım Evde Bakım Maaşı'dır. Bakıma muhtaç engelli veya yaşlı vatandaşlar için bakımlarını üstlenen ve ihtiyaçlarını gideren ailelere verilen sosyal destek olan evde bakım parası en çok faydalanılan sosyal yardımların başında geliyor.EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların tamamı memur maaş katsayısına göre zamlanmaktadır. Bu nedenle yılda iki defa zam alan sosyal yardımlar enflasyon karşısında da korunmaktadırlar. Evde Bakım Maaşı Ocak 2020'de 1.384 TL'den 1.460 TL'ye yükseltilmişti. Temmuz 2020'de yapılan son zamla beraber Evde Bakım Maaşı 1.544 TL olarak belirlendi.EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde Bakım parası almaya hak kazanmış vatandaşlar bu ödemelerin yapılıp yapılmadığını nasıl sorgulayacaklarını merak ediyorlar. Bu sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet sistemine TC Kimlik Numarası ve kişiye özel şfresi ile giriş yapan vatandaşlar arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmetine ulaşırlar. Bu hizmete tıklayarak evde bakım parası ile alakalı tüm ödeme detayları öğrenilebilir.EVDE BAKIM PARASI SMS SORGULAMASI NASIL YAPILIR?SMS yoluyla da vatandaşlar Evde Bakım Maaşı ödemelerini takip edebiliyorlar. Bunun için vatandaşların Evde Bakım Parası ödemelerini Ziraat Katılım Bankası üzerinden almaları gerekiyor. Ziraat Katılım Bankası müşterileri cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye SMS gönderirler. Bu SMS'e gelen cevapta hesap hareketleri görülüyor ve Evde Bakım Maaşı yatıp yatmadığı öğrenilebiliyor.EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER LİSTESİ 15 EKİM 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen Evde Bakım Parası için her ilde farklı ödeme günleri ortaya çıkabiliyor. Ödenekler Bakanlık tarafından valiliklere gönderilerek vatandaşlara ulaştırılması sağlanıyor. Arada yaşanan işlemler bazı durumda ve bazı illerde gecikmeye neden olabiliyor. Ancak Evde Bakım parası ödemeleri ödenmesi gereken ayın içerisinde mutlaka vatandaşların hesaplarına aktarılıyor. Sadece illere göre ödeme günleri değişmiş oluyor. Peki 15 Ekim 2020 Perşembe günü itibariyle Türkiye'de hangi illerde Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapıldı? Edinilen bilgilere göre Tokat, Karabük, Hatay, Aksaray, Antalya, Afyonkarahisar, Denizli, Manisa, İstanbul, Mersin, Samsun, Konya, Zonguldak, Şanlıurfa, Sakarya, Uşak, Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Kars, Erzurum, Ordu ve Bilecik'te Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum