10 Ekim Cumartesi ve 11 Ekim Pazar Nöbetçi Noter Listesi Belli Oldu Mu? Hafta Sonu Noterler Açık Olacak Mı?

Adalet Bakanlığı tarafından alınan karar gereği Türkiye'de nöbetçi noter uygulamasına geçiş yapılmıştı. Vatandaşlar noter işlemlerini yoğun geçen hafta içinde değil de hafta sonunda yapabiliyorlardı. Çok büyük bir kolaylık sağlanan bu uygulama yine Adalet Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe kadar ertelenmişti. Hafta sonu nöbetçi noter uygulamasında son durum nedir? 10 Ekim Cumartesi ve 11 Ekim Pazar günleri nöbetçi noter olacak mı?

10 Ekim Cumartesi ve 11 Ekim Pazar Nöbetçi Noter Listesi Belli Oldu Mu? Hafta Sonu Noterler Açık Olacak Mı?
09 Ekim 2020 - 11:01

Türkiye'de Adalet Bakanlığı tarafından noterler ile alakalı olarak çok yararlı bir uygulamaya gidilmişti. Hafta içerisinin yoğun mesaisinden fırsatbulup noter işlemlerini yapamayan vatandaşlar için hafta sonunda nöbetçi noter uygulamasına geçilmişti. Hafta sonu nöbetçi noter uygulaması devam ediyor mu?

NÖBETÇİ NOTER NEDİR?

Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak Türkiye Noterler Birliği'nin koordinasyonunda hizmet veren noterler için nöbetçi noterlik uygulaması başlatılmıştı. Nöbetçi noterler hafta sonlarında cumartesi ve pazar günleri vatandaşlara noter hizmeti veriyordu. Hafta içerisinde noterlerde hangi işlem yapılıyorsa hafta sonunda da aynı işlemlerin yapılmasına imkan veriliyordu. Ancak bu uygulama koronavirüs tedbirleri kapsamında Adalet Bakanlığı tarafından sonlandırılıp ileri tarihte yeniden başlanılacağı bildirilmişti.

NÖBETÇİ NOTERLER NASIL BELİRLENİR?

Nöbetçi noterlerin belirlenme yetkisi Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye Noterler Birliği'ne verilmişti. TNB tarafından belirlenen nöbetçi noterlerin planlaması günler öncesinden vatandaşlara ilan ediliyordu. Her ilde hangi noterin ne zaman nöbetçi olacağını bilen vatandaşlar işlemlerini de ona göre planlayarak hareket edebiliyorlardı. Türkiye Noterler Birliği uygulamaya ara verildiği için nöbetçi noter belirleme işlemini şu anda yapmıyor. Yeniden nöbetçi noterler aktif olunca planlama yapılarak nöbetçi noterler ilan edilecek.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI BAŞLADI MI?Türkiye'de vatandaşların çokça kullandığı nöbetçi noter uygulaması ile alakalı son dakika gelişmeleri öğrenilmek isteniyor. Adalet Bakanlığı'nın kararı ile ara verilen nöbetçi noter uygulaması yeniden başladı mı? Bu konuda gelen son dakika haberine göre nöbetçi noter uygulamasına verilen ara devam ediyor.10 EKİM CUMARTESİ VE 11 EKİM PAZAR NÖBETÇİ NOTER LİSTESİ BELLİ OLDU MU?

Adalet Bakanlığı'nın nöbetçi noter uygulamasına ara vermesinden dolayı Türkiye'de 10 Ekim Cumartesi ve 11 Ekim Pazar günlerinde nöbetçi noter olmayacak. Vatandaşlar bir süre daha noter işlemlerini hafta içinde yapmak zorunda kalmaya devam edecekler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum