Genç nufüsün köylerden ayrılarak sanayi ağırlıklı işlere yönelmesiyle köylerde bazı sektörlerde çalışan bulmak güçleşiyor. Çobanlık mesleğide gün geçtikçe eleman bulmanın zor olduğu meslekler arasında yerine aldı.

10 bin lira maaşı kabul etmiyorlar

Özellikle doğu ve güneydoğu^da hayvancılık işiyle uğraşan kişiler yüksek maaşlar vermesine rağmen bu işlerde çalışan kişi bulmakta zorlanıyor. Siirt'te bu illerimizden birisi. Siirt'te köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen gençler 10 bin lira maaşı kabul etmiyor.Gelen kış mevsimi nedeniyle  hayvanlarına bakacak ve sıcak bölgelere götürecek çoban bulamadıklarını söyleyen hayvan sahipleri, gençlerin köylerden göç ettiği için bu işi yapacak kimse bulamadıklarını ifade etti.

Zor mesleki, çoban bulamıyoruz
Kış ayı boyunca hayvanlara bakacak çalışan bulamadıkları için aile fertleriyle dönüşümlü olarak çobanlık yaptıklarını belirten sürü sahibi Zeki İmaç , yorucu ve meşakkatli bir iş olduğu için kimsenin bu işi tercih etmediğini kaydetti. İmaç, "Şu an Siirt'teyiz, Şırnak'tan Cizre'ye gidiyoruz. Çobanlık çok zordur. Kimse çobanlık yapamıyor, çoban bulamıyoruz. Çoban olmaları için ayda 10 bin lira veriyoruz kimse kabul etmiyor. Geliyor bir hafta yapıyor ikinci hafta kaçıyor. Yıllardır çobanlık ve hayvancılık yapıyoruz. Zor bir meslektir, çoban bulamıyoruz" dedi.