1 Milyon Yazılımcı Eğitilecek Ve İşe Yerleştirilecek! Başvuru Nasıl Yapılır?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın verdiği 1 milyon yazılımcı müjdesinin detayları merak ediliyor. Çok sayıda genç bu yazılım eğitimlerine katılmak için sabırsızlanıyorlar. Nasıl yazılımcı olunur. BTK Eğitim Portalı kayıt başvurusu nasıl yapılır. Yazılımcılar nasıl istihdam edilecekler. Yazılımcılar ne zaman işe alınacak. Hangi firmalar yazılımcıları işe alacak.

1 Milyon Yazılımcı Eğitilecek Ve İşe Yerleştirilecek! Başvuru Nasıl Yapılır?
22 Nisan 2020 - 13:09

 

Türkiye'de gençler arasındaki istihdam sorununa Hazine ve Maliye Bakanlığı çok ses getiren bir proje ile el attı. Dün açıklanan ve başlanan 1 Milyon Yazılımcı Projesi'nin detayları merak ediliyor.Bu proje ile 1 milyon gençe iş imkanı tanınması hedefleniyor. Kamu ve özel sektörde değerlendirilecek yazılımcıların açılan eğitimlerde kendilerini geliştirmeleri işe girme konusunda belirleyici olacak.

1 MİLYON İSTİHDAM UYGUMALASINDA KİMLER İŞE GİRECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarına göre 1 milyon istihdam uygulamasından yararlanabilecek vatandaşlar belli oldu. Buna göre bu uygulamadan gençler yararlanacak. Lisede okuyanlar, üniversitede okuyanlar ve mezun olan gençler bu eğitimleri alarak yüksek maaşlı işlere yerleştirilme imkanı bulacaklar.

1 MİLYON YAZILIMCI ARASINA NASIL GİRİLİR

Açıklanan dev projeye dahil olmak oldukça kolay. Bunun için BTK eğitim portalından dersleri almak gerekiyor. BTK Akademi uygulaması üzerinden online eğitimlere katılınabilecek. https://www.btkakademi.gov.tr/portal/ adresinden gençler e-devlet bilgileri ile giriş yaparak istedikleri eğitimi seçip süreci başlatacaklar. Portalda eğitimleri bulmak için Eğitim Kataloğu bölümüne girmek gerekiyor. Gençler bu katalogdan istedikleri eğitimi seçerek kendilerini yazılımcı yapacak süreci başlatabilecekler.

YAZILIMCI GENÇLER İŞ ARAMAYACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın imkanları dahilinde gençlere CV oluşturma hakkı veriliyor. Buna göre BTK Akdemi ve 1 Milyon İstihdam uygulaması üzerinden cv oluşturulacak. Bu cvler dev firmaların görebileceği şekilde açık olacak. Yazılımcı eğitimi alan kursiyerler her aldıkları eğitimi cvlerine ekletebilecekler. Firmalar ihtiyaçlarına göre bu cvler aracılığı ile gençlere iş imkanı sunacaklar. Gençler iş aramayacak firmalar gençleri işe almak için arayacaklar.

ADIM ADIM 1 MİLYON İSTİHDAM UYGULAMASINA GİRİŞ YOLLARI

Yazılımcı olmak isteyen gençler https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login adresine giriş yapacaklar. Ardından kayıt ol butonuna basacaklar. Belirtilen yönergeli uygulayan gençler ilgili alanları doldurduktan sonra kaydı tamamla butonuna basacaklar. Kayıt tamamlanmıştır mesajını alan gençlere bildirdikleri e-mail üzerinden bir aktivitasyon maili gönderilecek. O mailde iletin linke tıklayan gençler şifre belirleyip sisteme giriş yapacaklar.

1 Milyon Yazılımcı projesi hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye BakanBerat Albayrak, “Gençlerimiz, Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu bünyesindeki eğitim portalı üzerinden yazılım eğitimi alacaklar. 13 kategoride 46.742 dakikalık 31 eğitim programı şu anda tamamen hazır ve gençlerimizi bekliyor. Büyük bir iş imkanı sunuyoruz onlara. 2020 sonuna kadar eğitim programları sayısını 100'ün üzerine çıkartacağız. Dev bir atılım yapacağız. Bu programlara katılmak için internet üzerinden başvuru alacağız ve hemen eğitim programlarına gençlerimizi katacağız. Gençlerimiz sistemimiz üzerinde bir özgeçmiş oluşturacaklar. Aldıkları eğitimler bu özgeçmişlere işlenecek ve bu özgeçmişler tüm firmaların görebileceği şekilde açık olacak. Firmalar ihtiyaç duydukları yazılımcıları bu sistem üzerinden işe alıp istihdam edecekler. Gençlerimiz iş aramadan işler direk gelip onları bulacak. ” dedi.

Tumhaber.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum