Gündem

1 Ekimde Planlı İmar Modeli Yönetmeliğine Geçilecek

Ülkemizin ekonomisine en fazla destek olan sektörlerden bir tanesi inşaat sektörü. Yıllardır süregelen bu düzen ile birlikte eksik düzenlemeler ve kurallar bir çok sıkıntıya yol açtı. Ülkemizdeki en büyük problemlerden bir tanesi olan çarpık kentleşmeye sebep olan müteahitlerin sorumsuzca ve bilinçsizce yaptığı binalar yüzünden yaşanan kötü görünüm için çevre ve şehircilik bakanlığı harekete geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önceden yayınladığı ve yürürlüğe gireceğini açıkladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği yürürlüğe giecek. Bu yönetmelikte son olarak inşaat sektöründeki sıkıntılar ve talepler değerlendirildi ve  yönetmelikteki bazı durumlarda değişikliğe gidildi.

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte hali hazırda inşası devam eden binalarda veya plan iptali konuşulan yapılarda yatırımcının öncesinde kazanmış olduğu hakların korunacağı öğrenildi. 

Çarpık kentleşme sebebi ile birlikte düzenli bir semt oluşumunun ülkemizde zor olduğu bilinmekte ancak bunu önlemek mümkün. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile birlikte bu sorunların ortadan kalkacağı varsayılıyor. Yönetmeliğin yürütmeye girip aktif olacağı tarih ise 1 Ekim 2017.

3 Temmuz tarihinde duyurulan ve yürürlüğe gireceği tarih 1 Ekim olan yönetmelik ile alakalı olarak yapılan tüm değişiklikler ve düzenlemeler resmi gazetelerde yayınlandı.

YÖNETMELİK İÇİNDE NELER VAR ? 

Bu yönetmelik kapsamında otel ya da otel benzeri yapılardan oluşan merkezi bir alanı açık alan olarak belirtilen atrium’lar için de bir düzenleme geldi. Emsal yok sayılması ile birlikte bütün alanların parselin emsal alanına oranının %30 ‘dan fazla olamayacağı belirtildi. Bunun haricinde emsal harici alanlar için de değişiklikler bulunmakta. 

Bu değişikliklerde belirtilen şeyler ise şu şekilde ;

-Yangın  Merdiveni ile korunaklı bölge koridorunun minimum ölçülerdeki bölgesi ve yangın güvenlik koridorunun 6 metrekaresi,

-Son katlarda bulunan ve ortak alan olarak gösterilen teras çatılar,

-Tiyatro salonları

-Konferans Salonları,

-Sinema Salonları,

-Otopark

-Çocuk oyun bölgeleri

-Çocuk bakım üniteleri,

-AVM’lerdeki atrium boşlukları 

-Sinema Salonları emsal dışı sayılacak.

Bir diğer değişiklik ise taban alanı ile birlikte katlar alanı bölgesinde. Bu bölgelerde de hesap dahil edilmeyecek. Müstakil evlerde bulunan bağımsız iç duvar kalınlığı konuusndaki sınırlama da yönetmelikte değişikliğe gidilen bazı konular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı