1.000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Yapanlara Uyarı! Bunu Yaparsanız Kara Listeye Alınabilirsiniz!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu devam ediyor. İlk 2 faz 1.000 TL sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıldı. Şimdi 3. faz sosyal yardımlar için e-devlet üzerinden başvurular toplanıyor. Şu ana kadar 1 milyon vatandaş Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu işlemini tamamladı. 1.000 TL sosyal yardım kimlere verilecek? 1.000 TL sosyal yardım verilirken hangi kriterlere bakılacak? 1.000 TL sosyal yardım ne zaman verilecek?

1.000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Yapanlara Uyarı! Bunu Yaparsanız Kara Listeye Alınabilirsiniz!
25 Nisan 2020 - 01:27

 

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik hayat bozulmaya başlayınca vatandaşların bir bölümü büyük maddi imkansızlıklarla boğuşmak zorunda kaldı. Bu konuda şikayetler yükselmeye başlayınca devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmek üzere sosyal yardım uygulamaları devreye alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hazırlıklarını tamamlayarak 3 faz sosyal yardım planını uygulamaya soktu. İhtiyaç sahibi vatandaşlara 1.000 TL sosyal yardımda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şu anda kadar yaklaşık 5 milyon haneye 1.000'er TL sosyal yardımda bulundu. Şimdi ise 3. faz 1.000 TL sosyal yardımlar için başvurular alınmaya başladı.

1.000 TL SOSYAL YARDIMLAR NE ZAMAN ÖDENECEK

Koronavirüs nedeniyle Türkiye'de on binlerce iş yeri kapanmak zorunda kalırken yüz binlerce vatandaş da işlerini kaybetti. Aile geçimlerini sağlamakta güçlük yaşayan vatandaşların imdadına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları yetişiyor. 3. faz 1.000 TL sosyal yardımlar için ön başvurular alınmaya başladı. Yaklaşık 1 milyon vatandaş bu yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulundu. E-devlet üzerinden yapılan başvurularda vatandaşlara çok sayıda bilgi soruluyor. Aylık gelirleri, son fatura ücretleri, kira giderleri gibi sorulara cevap veren vatandaşlar şimdi sosyal yardımların ödeneceği zamanı iple çekiyorlar.

YALAN BEYAN VERENLER KARA LİSTEYE ALINACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan 3. faz 1.000 TL sosyal yardım başvuruları bugün ve yarın da devam edecek. Ardından bakanlık yetkilileri başvuruları incelemeye başlayacaklar. Dönemsel olarak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar seçilerek onlara 1.000 TL yardım yapılacak. Bunun için başvuruda bildirilen gelir ve gider rakamları incelenecek. Yalan beyanda bulunan vatandaşlar bir daha sosyal yardımlardan yararlanamayacaklar. Ayrıca her evden tek başvuru prensibine aykırı davrananlar da kara listeye girecekler. Doğru bilgileri veren ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara 1 hafta içerisinde 1.000 TL sosyal yardımlar ödenmeye başlanacak.

KAÇ KİŞİYE 1.000 TL SOSYAL YARDIM VERİLECEK

3. faz 1.000 TL sosyal yardımlar konusunda başvuruların biteceği tarihin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaparak vatandaşları bilgilendirecek. Kaç kişiye sosyal yardımda bulunulacağını açıklayacak olan Bakan Selçuk, ödeme tarihi hakkında da kesin bilgiyi kamuoyuna duyuracak.

1.000 TL SOSYAL YARDIM KİMLERE VERİLMEYECEK

1.000 TL 3. faz sosyal yardımlardan yararlanamayacak kişiler belli oldu. Buna göre kamu çalışanlar bu yardıma başvuramayacaklar. Daha önce ilk iki fazda yardım alanlar da başvuru yapsalar bile sosyal yardım alamayacaklar. Emekliler de bu yardımlardan faydalandırılmayacaklar. SGK'dan ödeme alanlar, işsizlik maaşı alanlar, diğer konularda sosyal destek alanlar da bu yardımlardan yararlanamayacaklar.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum